Stanford Üniversitesi araştırmacılarının son birkaç yıldır yeni bir “solar soğutma sistemi” üzerindeki çalışmaları sonuç verdi. Profesör Shanhui Fan önderliğindeki ekip söz konusu teknolojiyi bir güneş paneli ile eşleştirerek, hem elektrik üretebilen hem de bir binayı soğutabilen hibrit bir sistem tasarlamayı başardı.

Ekibin geliştirdiği sistem, bir binanın tepesine konuşlandırıldığında önce termal ısıyı çekiyor, daha sonra bunu ışınımsal soğutma (radiative cooling) denilen yolla uzaya yansıtıyor. Bunu yaparken de herhangi harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Sonuç olarak sistem bir yandan elektrik enerjisi üretebilirken diğer yandan bağlı bulunduğu binayı soğutabiliyor.

Profesör Fan geliştirdikleri teknoloji hakkında, “Işığın iki farklı özelliğini kontrol ederek, aynı yerde ve aynı zamanda hem enerji üretebilen hem de enerji tasarrufu sağlayabilen ilk cihazı ürettik” diyor.

Hibrit cihaz, çift katlı bir güneş paneli şeklinde tasarlandı. Güneşe bakan üst tabaka, mevcut çatı üstü güneş panellerinde kullanılan aynı yarı iletken malzemelerden oluşturuldu. Alt tabaka ise binanın termal ısısını kızılötesi ışığın belirli bir dalga boyuna dönüştüren malzemelerden yapıldı.

Ekip konseptin potansiyelini test etmek için ekip, ortalama bir tabağın çapına sahip bir prototip cihaz yaptı ve bu cihazı Stanford’daki bir binanın çatısına monte etti. Prototip, mevcut güneş panellerinde olduğu gibi, kızılötesi ışığın kaçmasını engelleyecek bir metal folyo tabakası içermediğinden, cihazın elektrik üretip üretmediğini test etmek mümkün değildi. Ancak güneş ışığını emen üst tabaka çevre sıcaklığının 24°C üzerine çıkarken, aşağıda korunan ışınımlı soğutma tabakası ortam sıcaklığının altına, 29°C’ye düştü.

Sistemin soğutma kabiliyetlerini ortaya koyan ekip, artık metal kaplama gerektirmeyen güneş panelleri tasarlamak için çalışıyor. Böylece tek bir cihaz hem bir binayı soğutup hem de elektrik üretebilecek.

Fan, “Her iki şeyi de yapan daha pratik bir cihaz tasarlayabileceğimizi düşünüyoruz” diyor.

Fan ve ekibinin gerçekleştirdiği çalışmanın makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Cevapla