İnsan beyni bilim insanları için hala büyük bir gizem. Yıllardır insan beyni üzerinde çalışmalar yapan bilim dünyası son çalışmalar sonucunda beyinin hafızasını geliştirmek için bir yol buldu.

Beynin işlevini artıracağı iddia edilen nörolojik implantlar yeni duyduğumuz bir şey değil. Ancak bilim insanları bu kez soruna farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak bir soruya cevap vermeden önce beyni dinleyen yeni bir cihaz geliştirdi.

Bir grup gönüllüden bir kelime listesi hazırlamasını isteyen araştırmacılar derin beyin stimülasyonunun bu “kapalı döngü” yöntemiyle Alzheimer gibi hafızasal hastalıklara sahip kişilerin yaşam kalitesini yüzde 15 artırdığını kanıtladılar.

Pennsylvania Üniversitesi ve Thomas Jefferson Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen araştırmada araştırmacılar cihazlarını test etmek için epilepsi hastası ve aynı zamanda klinik izlemeye tabii 25 hastayı işe aldı. Elbette sürecin izlenmesi için gönüllülerin beynine implantların yerleştirilmesi gerekiyordu. Bilim insanları gönüllülerin beynine ince sondalar yerleştirerek implantları yerleştirdi. Burada önemli olan hastaların beynindeki doğru noktaların tetiklenmesiydi. Eğer doğru noktalar tetiklenirse hastalar anılarını saklayabilecek ve yaşantılarına “her zamanki” gibi devam edebilecekti. Araştırmacılar bu aşmaları yerine getirmelerine rağmen sonuçlar her hasta için aynı olmadı. Araştırmanın tüm detayları Nature’da yayımlandı.

Her bir gönüllünün beynini inceleyip bir sözcük listesini ezberlemeleri isteyen bilim adamları hastaların durumlarını takip etmeye başladı. Takip süresinde her hastanın kelimeyi nasıl ezberlediği gözlediler ve geri çağrılma ihtimalinin en düşük olduğu zamanları tespit ettiler. Tüm bunların sonunda beynin Lateral Tempral Korteks olarak adlandırılan bölgesinin uyarılmasını sağladılar.

Araştırma sonunda kullanılan bu tekniğin hafızasal sorunlar yaşayanların bozulan bellek yapılarını tamir etmeye yardımcı olabileceği tespit edildi. Ancak araştırmacıların asıl hedefi kapalı döngü tekniğinin bellek işleminin geri çağrılma bölümünde nasıl çalıştığını en ince ayrıntısına kadar anlamak ve erişilemeyen anılarla tekrar iletişim kurmak. Araştırmacıların bunu gerçekleştirmesi için cihazı beynin daha farklı yerlerine kadar indirmeleri gerekiyor. Fakat bunun hastalar için tehlikeli olacağı göz önünde bulundurularak o kadar ileri gidilmemiş.

Yapılan testler, araştırmalar ve çalışmalar sonuncunda cihazın akıl hastaları ya da benzer hafıza sorunları yaşananların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığı kaydedildi. Bilim insanları ilerleyen yıllarda bu tekniği geliştirirse şu an yüzde 15 olan oran büyük ölçüde artabilir.

Paylaş

Cevapla