Özellikle yazın serinlemek için en çok klimalara güveniyoruz. Kısa sürede kendimize fayda sağlasak da uzun vadede aslında doğayı tehdit ediyoruz. Zira her seferinde atmosfere daha fazla CO2 gönderiyoruz. Neyse ki bilim insanlarının buna etkili bir çözümü var.

MIT ve Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği bir cam film, güneş ışınlarından gelen ısıyı yüzde 70 oranında azaltabiliyor. Böylece iç mekanın sıcaklığının artmasının önüne geçiliyor. Bu da klimanın yükünü azaltıyor ve enerjiden de tasarruf sağlanmış oluyor.

Araştırmacılar cam filmi tasarlarken standart poli malzeme kullandı ve içerisine su dolu küreler yerleştirdi. Güneş ısısı 30 dereceye ulaştığında küreler küçülmeye ve sıvıyı sıkıştırmaya başladı. Sıkışan sıvı poli elyafları birbirine yaklaştırırken ortaya buzlanmış bir cam görünümü çıktı. Sonuç olarak cam film ısıyı yüzde 70 oranında engellemeyi başardı. Buna rağmen güneş ışınları içeri girmeye devam etti, yani aydınlıktan feragat edilmemiş oldu.

Bu tür filmler daha önce de denendi ancak hiçbiri ısıyı bu kadar iyi engellemeyi başaramdı. MIT ve Hong Kong araştırmacıları, güneş ısısından büyük oranda sorumlu olan kızılötesi ışığın dalga boyuna uyması için su dolu kürelerin gerekli olduğunu fark etti. Kürelerin boyutunu 500 nanometreye çıkardıktan sonra, film çok daha etkili bir ısı engelleyici oldu.

Daha sonra gerçekleştirilen testlerde normal cam kullanılan bir odada 37 derece sıcaklık ölçülürken, ekibin geliştirdiği yeni cam filmi kullanılan odada sıcaklık 34 dereceye kadar düştü. 3 derecelik fark az gibi gelebilir ancak bu fark klimaların elektrik tüketiminde ciddi derecede fark yaratıyor. Bu aynı zamanda gelecek çalışmalar için de epey umut verici.

Ayrıca cam filminde kullanılan malzemeler her yerde bulunabildiğinden kullanım alanı da epey yaygın olacaktır. Araştırmacılar şimdi ısı engelleme özelliklerini daha da artırabileceklerini görmek için filmin formülünü ayarlıyorlar. Seri üretim için henüz zaman var ama şu an için oldukça iyi bir başlangıç.

Paylaş

Cevapla