Güneş enerjisi üreten solar panellerin sayısına dair tahminler gerçekleşirse 2017’nin sonunda tüm dünyada solar enerjisi kapasitesi, nükleer santraller tarafından üretilen kapasiteyi yakalayacak.

Araştırma verileri konu üzerine çalışmalar yapan GTM Research‘e ait. Dünyada kurulan yeni solar tesisleri mercek altına alan araştırma yıl sonuna dair tahminler de içeriyor. Bu tahminlere göre 2017 yılının sonunda dünya genelindeki solar panellerin toplam kapasitesi 390 gigawatt olacak. Bu da 391 gigawatt civarında bir kapasitesiye sahip nükleer enerjiyi yakalayacağı anlamına geliyor. Üstelik Çin’deki hızlı artış sebebiyle solar enerji kapasitesinin tahminlerin üzerine bile çıkabileceği söyleniyor. Dolayısıyla yıl sonunda solar enerji, potansiyel kapasite anlamında nükleer enerjiyi geride bırakabilir.

2022 yılında ise solar enerji kapasitesinin, nükleer enerjiyi ikiye katlayacağı tahmin ediliyor.

Fakat bu veriler büyük resmi tam olarak yansıtmıyor. Nükleer santraller 7 gün 24 saat enerji üretme potansiyeline sahipken solar paneller sadece güneş ışınlarının verimli olduğu günlerde tam kapasiteyle çalışabiliyor. Dolayısıyla yıl boyunca tam kapasiteye ulaşmaları imkansız. Bugün nükleer enerji dünyanın elektrik ihtiyacının %11’ini karşılarken güneş enerjisi sadece %1,8’lik bölümünü karşılayabiliyor.

Güneşin enerjide ana kaynağımız haline gelmesi ise muhtemelen 2050 yılını bulacak. Tahminlere göre dünya 2050 yılında enerjisinin %16’sını fotovoltaik panellerle güneşten edecek. Ayrıca güneşten sıcaklık yoluyla elde edilecek enerjinin de %11’e yükseleceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla 2050 yılında güneş enerji konusunda dominant güç haline gelecek.

Elbette bu tahminler, bugünün koşullarıyla hesaplanan artış hızına dayanıyor. Ancak önümüzdeki yıllarda solar panellerin ve depolama ekipmanlarının maliyetlerinde yaşanacak düşüş ve birim kapasitelerindeki artış temiz enerjiye geçişi daha da hızlandırabilir.

Paylaş

Cevapla