Robotlar, prostat ameliyatlarından safra kesesi işlemlerine kadar pek çok operasyonda doktorlara yardımcı oluyor hatta bazen tek başına ameliyata bile giriyordu. Ancak bu sefer robotlar bir adım daha ileri gitti ve gözlerimiz için ameliyathaneye girmeye karar verdi.

Oxford Üniversitesi Nuffield Klinik Nöroloji Bölümü’nden araştırmacılar 2016 yılında  retinanın arka yüzeyini ameliyat etmek için tasarlanan bir robot olan PRECEYES Surgical System’ı test etmek için klinik deneylere başlamıştı. Ekip geçtiğimiz pazartesi Nature Biomedical Engineering dergisinde robot destekli göz ameliyatı denemelerinin sonuçlarını yayımladı.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, PRECEYES sisteminin mobil kolunu kontrol etmek için bir joystick kullanır. Doktorlar mobil kola çeşitli aletler takabilir ve sistem robotik olduğu için en başarılı cerrahların bile istisnai olarak gerçekleşen hafif el titremesini yaşamaz.

Araştırmacılar klinik testlerini gerçekleştirebilmek için her biri retinadan çıkarılmış zara ihtiyacı olan 12 hastaya başvurdu. Ameliyatların altısı geleneksel şekilde gerçekleştirilirken, diğer altısı robot desteğiyle gerçekleştirildi.

Klasik bir göz ameliyatında cerrah bir kafa feneri takar ve gözbebeğine küçük bir kesik atarak ameliyata başlar. Robotik versiyonda ise cerrah gözbebeğinin biraz altına çapı 1 mm’den küçük bir kesik atar. Zarı retinadan ayırır ve daha sonra aynı yerde gözü zardan ayırır. Robot olmadan yapılan ameliyatlarda cerrah ameliyat mikroskobunu incelerken mikrocerrahi cihazları kullanarak bunu manuel şekilde yapar.

Araştırma ekibinin toplamda yaptığı 12 ameliyatta da başarı sağlandı. Oxford basın açıklamasına göre robot ameliyatları normal bir cerrahtan daha başarılı yaptı. Araştırmanın ikinci aşamasında cerrahlar robotları üç hastanın retina altındaki kanamasını durdurmak için kullandı ve bu ameliyatlarda başarılı oldu.

Robot yardımlı göz ameliyatı geleneksek ameliyata göre 3 kat daha uzun sürdü. Test ekibinin lideri Robert MacLaren, New Scientist’e bu durumun nedeninin cerrahların robotlarla çalışırken dikkatlerinin dağılmaması için ekstra dikkatli davranmaları olduğunu belirtti.

Şu anki araştırmanın sonuçları PRECEYES’ın rutin işlemler için kolaylıkla kullanılabileceğini gösteriyor. Ancak araştırmacılar robotları çok daha zor ameliyatlarda kullanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Doktorlar bu operasyonu zaten hiç göremeyen hastalara uygulayabilirken, hala belli bir görme yetisine sahip olan hastalar için kullanmayı güvenli bulmuyor. Çünkü robotların retinanın belirli noktalarını tespit edecek kadar güvenilir olmadığını düşünüyorlar.

Paylaş

Cevapla