Ünlü teknoloji devi Google’ın sağlık araştırmaları birimi Google Health ve İngiltere’de yer alan Imperial College’ın ortaklaşa çalışmayla geliştirdiği bir yapay zeka programı, meme kanserini doktorlardan daha iyi teşhis etti. Program, altı doktor tarafından 29 bin kadının mamografi filmleri temel alınarak hazırlandı.

Sonuçları uluslararası bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmaya göre, geliştirilen yazılım ve algoritma, filmleri iki doktorun birden incelemesi kadar iyi ve başarılı sonuçlar ortaya çıkardı. Yapay zeka, mamografi filmlerini bir radyoloğun okuduğu vakaların yüzde 2,7’sinde kanserin atlandığını tespit ederken, vakaların yüzde 1,2’sinde ise meme kanseri teşhisi konulan kadınların aslında hasta olmadıkları belirlendi.

Projede mamografi filmlerini birkaç saniyede değerlendirebilen programla, meme kanserinde doğru teşhis oranının artırılıp her durumda son kararı verecek olan radyologların yükünün azlatılabilmesi amaçlanıyor. Program sayesinde radyologlar daha hızlı ve doğru kararlar alabilecekler.

Meme kanseri, kadınlarda kalp hastalıklarından sonra ikinci büyük ölüm nedeni. Fakat erken teşhis ve etkin tedavi sonucu büyük oranda hastalık atlatılarak, tam tedavi ve yüzde yüz sağlıkla taburcu olma sağlanabiliyor. Hastalık sonrası sağ kalım süresi uzatılabiliyor.

Araştırmayı paylaşan ekip sadece ABD ve İngiltere’de her yıl toplam 42 milyondan fazla mamografi incelendiğin dikkat çekerek bu denli yüksek bir inceleme sürecinin hızlı ve sağlıklı işlemesi için programın büyük katkı sunacağı belirtildi.

Paylaş

Cevapla