Dallas Üniversitesi’nden bir ekip geleneksel şırıngalara ağrısız bir alternatif geliştirdi. Geliştirien bu teknoloji ile iğne korkusu artık tarihe karışabilir.

Yeni yöntemle ilaçları vücuda enjekte ederken hastaların hissedemeyeceği kadar ince mikro iğneler kullanılıyor. Bu iğneler o denli ince ki ilacın belli bir süre sonra vücut tarafından çözünmesini sağlıyor. Şu an her ilaçta işe yaramasa da ultra ince bu iğneler küçük moleküllerden yapılmış olmaları koşuluyla çeşitli ilaçlar için kullanılabiliyor.

Araştırma ekibinin ChemRxiv’de yayınlanan araştırmasında iğnelerin “Eriyik Yığma Modelleme” olarak bilinen üç boyutlu baskı tekniği ile üretildiği, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandığı belirtiliyor. Yazıda ayrıca iğnelerin yenilenebilir, biyolojik olarak parçalanabilen termoplastik bir madde olan poliaktik asit kullanarak yapıldığı da açıklanıyor.

Ekip iğnelerin konik şekle ulaşabilmesi için baskı işlemi sonrası kimyasal olarak kazıyor. 1 miikrometrelik iğne uçları ve 400-600 mikrometre genişliğinde farklı iğne şekilleri oluşturabiliyor. İğnelerin ne kadar odluğunu zihninizde oturtabilmeniz için insana ait kırmızı bir kan hücresi yaklaşık 5 mikrometre genişliğinde!

Hipodermik iğnelerın boyutları standart olsa da enjeksiyon sırasında ağrı verebilir hatta hassas davranılmazsa ciddi yaralar bırakabilirler. Bu iğneler aynı zamanda biyolojik olarak tehlikeli atık üretiyor. Araştırmacılar tarafından geliştiren bu yeni mikro iğneler ise tüm bu problemleri çözmeyi hedefliyor. İğneler sadece enjeksiyonu ağrısız hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda teorik olarak hemen herkes tarafından kullanılabiliyorlar. İğne ilacı derinin altında yaydığı için cilt altında bir atık da oluşmuyor.

Mikro iğnelerin dezavantajı ise gerçek iğnelerin maliyetinin baya bir üstünde olması. Ancak buna rağmen yeni iğnelerin test sonuçları oldukça cesaret verici. Bitmiş mikro iğneler parafin ve domuz derisi üzerinde başarılı şekilde test edildi.

Son yıllarda ilaçların vücuda alımı ile ilgili alternatif yollara yönelik araştırmalar giderek daha popüler hale geldi. Geçtiğimiz haziran ayında Georgia Tech ve Emory Üniversitesi’nden bilim adamları, aşı yapmayı kolaylaştırmak için kullanılabilecek mikro-balonlarla donatılmış bir çıkartma yama geliştirdi. Şubat ayında Kophenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yenilebilir QR kodlarının ilaç dağıtımı konusunda bir sonraki adım olabileceğini öne süren bir çalışma yayınladı.

Tıp dünyasının bu muazzam ilerleyişi dünyanın dört bir yanındaki hastaların ağrısız şekilde enjeksiyon yapacağını ya da hiç enjeksiyona gerek duymayacaklarını söyleyebiliriz.

 

 

Paylaş

Cevapla