Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine yakın bir bölgede, zehirli bir gaz bulutunun altında gizlenen ve Güneş’ten 100 bin kat daha büyük olduğu düşünülen bir kara delik keşfetti.

Japonya Keio Üniversitesi’nden gökbilimciler, Samanyolu’nda yeni bir kara delik buldular. Güneş’in kütlesinin 100.000 katı olduğu tespit edilen yeni kara delik, galaksinin merkezine yakın bir alanda yer alıyor. Japon gökbilimcilerin Şili’de bulunan Alma teleskobundan yapılan gözlemler sonucunda keşfettiği kara deliğin, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine 200 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor. Kara deliğin genişliğinin ise 1,4 trilyon kilometreyi aşmadığı düşünülüyor.

Söz konusu kara delik, keşfin onaylanması halinde galaksinin tam merkezinde bulunan ve “Sagittarius A” olarak bilinen süper kara delikten sonra şimdiye kadar görülen en büyük ikinci kara delik olarak kayıtlara geçecek.

Tokyo’daki Keio Üniversitesi’nden gökbilimci Tomoharu Oka, keşfedilen kara deliğin üstünde yer aldığı düşünülen bulutlardan gelen radyo dalgalarının tespit edilmesiyle, gaz bulutunun ortasında bir kara deliğin bulunduğu yönündeki şüphelerin güçlendiğini söyledi. Oka ayrıca galaktik merkezlerde süper öldürücü kara deliklerin oluşumunun ve evriminin senaryosunu desteklediğini belirtti.

Gökbilimcilere göre, Samanyolu Galaksisi’nde bu küçük kara deliklerden en az 60 tane var. Ancak bilim insanları, Samanyolu da dahil olmak üzere büyük galaksilerin merkezinde çok daha büyük ve tehlikeli kara deliklerin olduğunu tahmin ediyor.

Paylaş

Cevapla