Ülkelerin çevreyi korumak ve daha temiz bir gelecek sağlamak adına attığı adımlar hızlanıyor. Bu anlamda son olarak Fransa, çevre kirliliğinin baş sorumlularından biri olarak görülen içten yanmalı motorları yasaklamaya hazırlanıyor. Alınan kararla birlikte, 2040 yılından itibaren ülkede benzinli ve dizel otomobil satışı yapılmayacak.

Fosil yakıtlı araçların yarattığı çevre kirliliği son yıllarda ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu araçlardan çıkan zararlı gazlar çevreye ve doğal olarak insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Geçtiğimiz günlerde Colorado Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, dünya genelinde dizel araçların, normalin 4,5 milyon ton üzerinde nitrojen azot yaydığı ve her yıl azot kirliliği yüzünden 28.500 civarında insanın hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Benzinli otomobillerin de bu anlamda dizelden farkı olmadığı bir gerçek.

Dolayısıyla hem üreticiler hem de bizzat hükumetler için temiz ve yenilebilir enerji artık birinci gündem maddesi konumunda. Emisyon kısıtlamaları, elektrik gibi alternatif yakıt kullanımı derken son zamanlarda bu alanda ciddi yatırımlar yapılıyor. Bunun son örneği ise şimdilerde Fransa tarafından gerçekleştiriliyor.

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot, 2040 yılından itibaren ülkede artık benzinli ve dizel otomobil satışı gerçekleşmeyeceğini duyurdu. Hulot, elektrikli otomobil üretimine geçmek için Fransız otomobil üreticilerinin önünde 20 yıl gibi uzun bir süre olduğunu belirtti. Açıklama çevreciler tarafından sevinçle karşılanırken, yakın gelecekte Fransa’nın sürdürülebilir enerji konusunda lider ülkelerden biri olacağı şeklinde yorumlandı.

Hem ülkelerin hem de markaların bir bir çevreci yakıt teknolojilerine yöneldiğini belirtmiştik. Henüz geçtiğimiz gün Volvo, 2019 yılından itibaren sadece benzinle çalışan araç üretimini durduracağını ve hibrit araç üretimine odaklanacağını duyurmuştu. Daha önce yine Norveç, Hollanda ve Almanya hükumetlerinin de benzer kararlarına şahit olmuştuk.

Gelişmeler hem diğer ülkelere ve markalara örnek olması açısından hem de daha temiz bir gelecek beklentisi açısından heyecan verici.

Paylaş

Cevapla