Araştırmacılar çalışmalara devam ettiği Filipinler’in Luzon Adası’nda nesli tükenmiş yeni bir insan türü keşfetti.

Callao Mağarası’nda devam eden araştırmalar kapsamında 13 fosil kemik ve diş kalıntısı bulunmuştu. Bulunan kalıntılar “Humo Luzonensis” adı verilen yeni tür ilk insanlarla günümüze görece daha yakın dönemde yaşamış insanların benzer fiziksel özelliklere sahip olduğuna işaret ediyor.

Bilim insanları bu buluşun farklı bir yönüne daha dikkat çekiyor. Yapılan bildiride bu buluş ile birlikte ilk insanların Afrika topraklarından Güneydoğu Asya’ya doğru uzanan bir yolculuğa çıktıklarını kabul etmenin mümkün olduğu belirtildi.

Araştırma ilerledikçe bulunan dişler ve iskelet parçaları bölgedeki evrim sürecinin sanılandan çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ortaya çıkardı. Çalışmada ilk insanların buraya geldiği dönemde burada 3-4 adet farklı türün daha olduğu belirlendi.

Bu türlerden biri Hobbit denilen ve 50 bin yıl önce Endonezya’da Flores Adası’nda yaşayan Homo Floresiensis.

Ancak açıklanan raporlara göre en dikkat çekici bulgu ise Callao Mağarası’nda bulunan iskelet ve diş parçalarının tarihi. Bulunan kalıntılar 50 ila 67 bin yıl öncesindeki bir dönemde yaşamış üç yetişkin ve bir çocuğa ait. Bu kalıntıları ise diş, el ve ayak tarak kemikleriyle kırık bir kalça kemiği oluşturuyor.

Uzmanlara göre Humo Luzonensis yakın zamanda yaşamış insanlara benzer fiziksel özellikler taşırken aynı zamanda Afrika’da 2 ila 4 milyon yıl önce yaşadığı belirtilen ve iki ayağı üzerinde yürüyebilen maymun benzeri bir tür olan Australopithecus’ların da ilk üyeleri ile benzeşiyor. Ayrıca Humo Luzonensis’e ait el ve ayak parmaklarının kavisli olması bu türün tırmanmayı önemli bir aktivite olarak gördüklerinin işareti olabilir. Tırmanma Australopithecus içinde oldukça önemli bir aktivite.

Bilim insanları arasında bu gelişmelerden evvel Afrika topraklarını ilk terk eden türün Homo Erectus olduğu yaygın bir şekilde düşünülüyordu ancak Güneydoğu Asya’da yaşanan bu bulgular ve gelişmeler insan ailesi ağacının seyahatlerine ilişkin birçok tezin varlığını değiştirebilecek nitelikte. Son olarak Luzon Adası’na sadece deniz vasıtası ile ulaşılabilmesi de ilk insanların buraya nasıl geldiği konusunda bir çok soru işaretini beraberinde getiriyor.

Paylaş

Cevapla