Bilim insanlarının deprem tespitinde kullandığı karmaşık ağlar, kapsamlı ekipmanlar yakında rafa kalkabilir. Geçtiğimiz günlerde Standford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar fiber optik internet kablolarının sadece internetin değil sismografyanın da geleceği olabileceğini açıkladı. Araştırmacılar, fiber ağları sadece ev ve iş yerlerine yüksek hızlı bağlantı sağlamak için değil depremleri sürekli olarak izleyip incelemek için de kullanmayı öneriyor.

Kalifornia Enstitüsü’nde jeofizik profesörü olan Biondo Biondi “fiber optik kablolardaki sarsıntıyı sismik hareketlerin yönü ve büyüklüğünü ölçebilen bir teknoloji” geliştirdiklerini açıkladı.

Araştırmacılar son bir yıldır Standford Üniversitesi’nin kampüsünün altında bulunan 3 kilometrelik fiber kabloların sismik bozukluklarını not alıyor. Bu bozukluklar, OptaSense adlı şirketten gelen lazer kaynaklar ile kayıt altına alınıyor. Birden fazla sismik dalgayı algılayabilen bu sistemde çok küçük depremler bile görülebiliyor. Böylece daha önce Telekom dışında başka bir amaçla kullanılmamış olan fiber optikler farklı bir işlevde kullanılabilecek ve depremleri tespit edebilecek.

Şu an kullanılmakta olan sismometre tekniği pahalı, yükleme ve bakımı da oldukça zor. Fiber optikler ise çok daha uygun maliyetli ve çok amaçlı.

Eylül 2016’dan bu yana fiber optik gözlemevi ile 800’den fazla sismik olay kaydedildi ve kataloglandı. Meksika’da büyük bir felaket haline gelen son depremler kaydedilen sinyaller arasındaydı.

Biondi, aynı anda pek çok deprem sinyali alabildiklerini ancak büyük depremlerin sinyallerini daha geniş bir bantta alabildiklerini belirtti. Tüm bu gelişmeler çok heyecan verici olsa da sistemin daha geniş bir ölçekte çalışabildiğini kanıtlaması gerekiyor.

Sistemin yakın gelecekte San Francisco Körfez Bölgesi’de çalışması öngörülüyor.

Paylaş

Cevapla