ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)  hastaların sürekli kan numunesi vermesini gerektirmeyen ilk sürekli kan şekeri ölçüm cihazını onayladı.
FDA’nın geçtiğimiz günlerde onayladığı cihaz Abbot’a ait ve FreeStyle Libre Flash Glikoz İzleme Sistemi olarak adlandırılıyor. Kişi şeker hastası bireylerin glikoz seviyelerini belirlemek için cildin altına küçük bir sensör yerleştiriliyor. Ardından değnek benzeri bir başka cihaz da bu sensörün üzerine getirilip sallanıyor. Böylece kişi glikoz seviyesini çok kolay ve acısız şekilde ölçüyor.

Bununla birlikte iğnesiz kan şekeri ölçme monitörü yeni bir fikir değil. Teknoloji şirketleri son birkaç yıldır diyabet sektörüne oldukça ilgi gösteriyor.- ki nedeni çok açık- Hatta Apple’ın böyle bir cihaz üzerine çalıştığı söyleniyor. Apple CEO’su Tim Cook yeni model Apple Watch’a bağlanabilecek olası bir prototipi geçtiğimiz günlerde test etti bile. Diğer şirketler de halen geliştirme aşamasında olan Glucowise benzeri bir cihaz yapmaya çalışıyor.

Ancak böyle bir kan şekeri monitörü oluşturmak sanıldığı kadar kolay değil. Örneğin Google, glikozu tespit edebilen bir kontakt lens üretmek istedi. İlaç devi Novartis ise teknoloji 2014 yılında lisanslamış olması karşın projenin hiçbir şekilde ilerlemediğini düşünüyor. FDA, 2000’lerin başında GlukoWatch olarak adlandırılan ve iğnesiz şekilde glikoz seviyelerini izleyen bir cihazı onaylamıştı. Ancak bu cihaz tüketiciler tarafından hantal bulunmuş ve bazı kullanıcılarda ağır kızarıklıklara neden olmuştu.

FreeStyle Libre Flash Glikoz İzleme Sistemi’ne ait monitör geçmişte yaşanan tüm bu aksaklıkları çözecek gibi duruyor. Cihaz 18 yaş üstü hastaların kullanımına uygun şekilde tasarlanıp üretildi. FDA’nın web sitesinde yaptığı bir açıklamaya göre de cihaz günde 12 saat çalıştırıldığında 10 güne kadar kullanılabiliyor.
Sadece Birleşik Devletler’de yaklaşık 30 milyon insanın diyabet hastalığına sahip olduğu biliniyor. Bunca insan her gün birkaç kez kan numunesi vermek ve kan şekerini ölçmek zorunda. Bu açıdan baktığımızda söz konusu cihazın bir kilometre taşı olduğunu söylemek mümkün.

Bir süredir Avrupa’da satışta olan deri altı ölçüm cihazları, Türkiye’de de kısa bir süre önce piyasaya sürülmeye başlandı. İlk cihaz yaz aylarında satışa sunulmuştu. Fakat henüz bu cihazlar SGK kapsamında yer almadığından devlet hastaların harcamalarını karşılamıyor.

Paylaş

Cevapla