Bilim insanları ortak bir gıda maddesi ve nanopartiküllerden üretilen enjekte edilebilir bir “bandaj” icat etti. Bandajın içeriğindeki malzemeler sadece kanamayı çok kısa sürede durdurmuyor aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor.Yaralanmalar her zaman vücudun dışında gerçekleşmiyor Silah ve diğer yaralanmalar sıklıkla iç kanamaya neden oluyor. Ki iç kanamaya kısa sürede müdahale edilmezse bu hayati problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle iç kanamalar mümkün olduğu kadar hızlı durdurulmalıdır.

Bilim insanları bu konuyla ilgili en son yaralı bölgedeki doluları hızla birbirine bağlayabilen sünger dolgulu bir şırınga üretmişti. Bu şırınga büyük bir yenlik olsa da hala vücuttan hızlı tepki almak zorluğunu sürdürmeye devam ediyor.

Acta Biomaterialia‘da yayımlanan bir araştırmaya göre Teksas A&M Üniversitesi’nin biyomedikal mühendisleri tamamen yeni bir şey icat ederek bu problemi çözmeyi hedefliyor. Deniz yosunu jeli ve iki boyutlu kil nanopartiküllerinden oluşan enjekte edilebilir bir bandaj üreten ekip iç kanamaları bir dakika içinde durdurabiliyor.

Bandajı oluşturan maddeler bir araya gelerek hidrojel olarak bilinen ve sargı olarak oldukça iyi performans gösteren bir süper madde oluşturuyor.

“Enjekte edilebilir hidrojeller [..] iç yaralanmalar ve iç kanama için umut verici materyallerdir. Çünkü bu biyomateryaller minimal invaziv yaklaşımlar kullanılarak bir yara bölgesine sokulabilirler.”

Araştırmacılar önceki çalışmalarında hidrojellerin bir iskelet yapı oluşturarak jelin yapısını küçük kil bazlı parçacıklar olan nanosilikatların yardımıyla “enjekte edilebilir bir bandaj” haline getirdiğini keşfetti.

Ekip, laboratuvardaki hayvan ve insan doku hücreleri üzerinde bandajlarını test ettiğinde, nanopartikülle infüze edilen hidrojel, üç dakikadan kısa bir sürede pıhtılaşmaya başladı.

Bunun da ötesinde ekip, tedavi edilen laboratuvar örneklerinde önemli ölçüde iyileşmiş doku rejenerasyonu ve yara iyileşmesi olduğunu fark etti. En önemlisi de hidrojel elde etmek için kullanılan nanopartiküller vücuda ilacı ihtiyaç duyduğu anda ve yavaş yavaş ve veriyor.

Ekip henüz hidrojelleri insan yaralarında test etmedi ancak doku hücreleri üzerinde yapılan testler oldukça umut verici. Doktorların bu enjekte edilebilir bandajları insanların yararına kullanmaya başlaması şu an için sadece bir zaman meselesi.

Paylaş

Cevapla