Elon Musk’ın SpaceX projesi kapsamında Mars’a göndermeyi planladığı yeni uzay aracı Starship’in prototipi olan Starhopper, ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in 2023’te Ay’ın etrafına ve daha sonra prosesleri geliştirerek Mars’a göndermeyi planladığı insanlı uzay aracı Starship’in prototipi olan Starhopper’ın havalanma testi yapıldı. Roket, söz konusu testte yaklaşık 150 metre havalanarak geri iniş gerçekleştirdi. Roket’in bir önceki testlerde 18 metre kadar havalanabildiği biliniyor.

Tek bir motorla monte edilmiş, gerçeğinden daha kısa olan Starhopper test aracının Teksas lansman alanında havalanma testi yapılırken motorun çalışmaya başlamasından birkaç saniye sonra prototip roket başarıyla havalandığı ve birkaç saniye sonra geri indiği görüldü.

SpaceX mühendisi Kate Tice, “Starship, müşterilerimize düşük maliyetli ve güvenilir lansman hizmetleri sunmak ve gezegenler arası bir uçuş sistemi olarak hizmet etmek için tasarlanmış, yeniden kullanılabilir bir sistemdir.” ifadelerini kullanarak projenin önemli noktasına temas etti.

30 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve paslanmaz çelikten üretilen roket hakkında geçtiğimiz aylarda açıklamalarda bulunan Elon Musk, “Birkaç ay içerisinde test uçuşuna hazır olacak.” demişti. SpaceX firmasının kısa sürede test işlemlerini tamamlaması ve testi başarıyla sonuçlandırması ilgili çevrelerce süreci hızlandırma açısından olumlu gelişmeler olarak belirtiliyor.


Başarılı testin ardından sosyal medyada twitter hesabından ekibini kutlayan Musk, “Tebrikler SpaceX ekibi! Bir gün Starship de Mars’ın kızıl kumlarına böyle iniş yapacak” diye paylaşımda bulunarak SpaceX ekibine sağladığı maddi desteğin yanı sıra manevi desteğini sunmaya devam etti.

SpaceX Starship Projesi

Starship Elon Musk’ın SpaceX bünyesinde gerçekleştirdiği önemli projelerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Gelecek için büyük önem arz eden Starship roketinin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketlerine ek olarak Dragon kapsülünün yerini alması ve uzay seyahatine çıkması amaçlanıyor.

Bu roketle birlikte 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen SpaceX Şirketi, dünyanın en güçlü roketi ile birlikte hayallerini daha ciddi boyutlara ulaştırmış durumda. Kalkışta tamı tamına 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek ve bunu “Raptor” motorlarıyla sağlayacak olan roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabilecek. Henüz dış görünüşü ile ilgili son rötuşların tamamlanmadığı belirtilen roketin son halinde pencerelerinde yer alacağı belirtiliyor.

Paylaş

Cevapla