İklim değişikliği ve küresel ısınma içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük sorunlarından biri. Hatta en önemlisi. Dünyanın nüfusu artmaya devam ederken enerji gereksinimi de bununla doğru orantılı artıyor. Üstelik sadece bu da değil gelişen teknoloji de sürekli bir enerji ihtiyacını tetikliyor.

Bir önceki çağa kadar en değerli enerji sağlayıcı olarak kabul edilen petrol, kömür gibi yakıtlar fosil kaynaklı. Peki, bu ne demek? İklim değişikliğinin ana sebeplerinden biri olan sera gazı demek. Üstüne üstlük ekonomiye yük oluşturmak demek.

Araştırmalara göre enerji tüketimi 1990 ile 2008 yılları arasında yüzde 40 oranında artış gösterdi. Buna karşılık gerekli enerjiyi üretmek için kullanılan kaynakların yaklaşık yüzde 80’inin fosil yakıtlardan karşılandığı açıklandı. Fosil yakıtlar tek kullanımlık olduğu için her kullanıldığında çevreyi yeniden kirletmektedir. Hem geleceğimizin hem de üstünde yaşadığımız gezegenimizin geri döndürülemez sonuçlar yaşamaması aslında elimizde! Küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tuttuğumuz sürece bu mümkün!

Bu konuda farkındalık yaratmak ve dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen WWF tüm dünyayı 24 Mart’ta ışıkları kapatmaya davet ediyor. Işıkları kapat, dünyaya bağlan mottosuyla 2007 yılından bu yana 135 ülkeden yaklaşık 2 milyar insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketi olan Dünya Saati (Earth Hour) etkinliği düzenliyor.

Her sene Mart ayının son cumartesi günü gerçekleştiren bu etkinlikte 1 saat (60 dakika) boyunca ışıklar kapatılıyor. Ülkelerin önemli köprü, bina ve camileri de buna dahil.

Ayrıntılı bilgi için WWF web sitesini ya da Dünya Saati‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla