Zelandiya, Pasifik Okyanusu’nun güneybatısında bulunan 4,9 milyon km2’lik bir bölgeye verilen yeni isim. Yeni Zelanda’nın jeoloji ajansı GNS Science araştırmacılarına göre, bugün yüzde 94’ü sular altında olan Zelandiya, bir zamanlar tarihi süper kıta Gondvana’ya bağlı bir bölgeydi.

Çoğu insan kıtaları ve okyanusları Dünya’nın yüzeyinde birbirlerinden ayrı bulunan kara ve su parçaları olarak görüyor. Gezegenimize üstünkörü bir bakış bile bunun doğru olmadığına dair ipuçları elde etmeye yeter.

Panama Kanalı ile birbirlerine bağlanan Kuzey ve Güneş Amerika gerçekten birbirlerinden ayrı kıtalar mı? Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları neden ve ne zamandan beri İstanbul Boğazı ve Sina Yarımadası tarafından birbirlerinden ayrılıyor?

Jeolojik sebeplerden olduğu düşünülebilir; kıtalar kıtasal kabuk sayesinde tanımlanabilen dev toprak parçalarıdır. GNS Science yerbilimcilerinden Dr. Nick Mortimer ve meslektaşları bu fikri destekliyor ve konuya şaşırtıcı bir yeni soluk getiriyor: “Zelandiya“.

Zelandiya

8 Şubat’ta GSA Today isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya’nın da aralarında bulunduğu birkaç ada, sular altında kalmış bir kıtasal kabuk ile birbirlerine bağlılar.

“4,9 milyon km2’lik bir alana yayılan bu toprak parçası, dev boyutu ve Avustralya’dan izole olmasıyla bir kıtanın gerekliliklerini sağlıyor.” deniliyor.

Zelandiya’nın Hindistan’dan daha büyük olduğu öne sürülürken; Hindistan, Avustralya, Antartika, Afrika ve Güney Amerika’nın da bir zamanlar Gondvana’ya bağlı olduğu fakat sonrasında koptukları belirtiliyor.

Yedinci en büyük kıta olarak gösterilen Zelandiya, diğer kıtalar arasındaki en gençi en ince ve en sular altında kıta olma unvanlarına sahip.

Araştırmacılar şöyle açıklıyorlar: “Zelandiya’yı bir adalar topluluğu yerine bir kıta olarak tanımlamak, Dünya’nın bu tarafındaki coğrafyayı daha doğru sergiliyor.”

Yüzde 94’ü sular altında olan Zelandiya, bir zamanlar süper kıta Gondvana’nın yüzde 5’lik yüz ölçümünü oluşturuyordu.

Dr. Nick Mortimer yeni kıtanın keşfini şöyle özetliyor: “Zelandiya, doğa bilimlerinde büyük ve besbelli ortada olan keşiflerin bazen gözden kaçabileceğini gösteriyor.”


Referans

  1. Nick Mortimer et al. 2017. Zealandia: Earth’s Hidden Continent. GSA Today 27 (3); doi: 10.1130/GSATG321A.1
Paylaş

Cevapla