Gün geçtikçe enerji kaynaklarının tükendiği, dolayısıyla yenilebilir enerjinin bir zorunluluğa dönüşmeye başladığı günümüzde, İngiltere’de dev bir gelişme yaşandı. Ada ülkesi, Liverpool açıklarına kurduğu devasa rüzgar türbinleriyle güç üretmeye başladı.

Danimarka kökenli Dong Energy tarafından kurulan rüzgar türbinleri, bundan 10 yıl önce SeaScape Energy tarafından kurulan ve daha sonrasında Dong Energy’nin satın aldığı Burbo Bank santralinin bir uzantısı niteliğinde. Ancak yeni türbinler, eskisine nazaran hem çok büyük hem de daha güçlü.

burbo-bank“Daha güçlü, daha iyi ve hepsinden önemlisi daha az maliyetli” şeklinde tanıtılan Burbo Bank uzantısı, şimdiye kadar yapılan en güçlü ve en büyük rüzgar türbinlerinden oluşuyor. 195 metre uzunluğundaki 32 adet türbinin her biri 8 megawatt güç üretebiliyor. Bunu çarpıcı bir örnekle açıklamak gerekirse; rüzgar türbininin kanatları bir kez döndüğünde, bir eve 29 saat boyunca yetecek enerji açığa çıkmış oluyor.

Dong Energy İngiltere sorumlusu Benjamin Sykes, 8 MW’lık türbinlerin dünya çapında ticari açıdan ilk kez kullanılmaya başlandığına vurgu yaparak, bunun hem İngiltere hem de endüstri açısından bir dönüm noktası olduğunu ifade ediyor.

İngiltere rüzgar enerjisi konusunda deneyimli olsa da gücüne güç katılan Burbo Bank santraliyle beraber endüstride lider ülke konumuna gelmiş durumda. Ülkenin denizcilik geçmişi, yatırımcılara kolaylık sağlayan düzenlemeler ve devlet teşviğinin bunda payı büyük.

ruzgar-turbini (2)
Açık denizlerinde dünyanın geri kalanından daha fazla rüzgar gücüne sahip olan ülkede artık 5,3 gigawatt güç sağlanabiliyor. Bu da 4,3 milyon eve yetecek kadar enerji demek.

Tüm bu etkileyici rakamlara rağmen Dong Energy’nin yerinde durmaya niyeti yok. Temiz enerji şirketi, yakın gelecekte 13-15 MW’lık gar türbinleri inşa etmeyi planlıyor.

Paylaş

Cevapla