Bilim insanları Kanada kayalıklarında keşfettikleri fosillerin Dünya’daki en eski canlı organizmalara ait olabileceğini düşünüyor.

Fosillerin tarihi 4.28 milyar yıl öncesine kadar uzanıyor; bu da yaşamın en eski kanıtı olarak kabul gören zamandan yüz milyonlarca yıl öncesi anlamına geliyor.

Milyarlarca yıl öncesinden kalıntılarını günümüze ulaştıran materyallerin iplikler, topuzlar ve tüplerden oluştuğu saptandı.

Araştırmanın bulgularını Nature dergisinde paylaşan bilim insanları, Quebec’teki kayalıklardan aldıkları fosil örneklerinin saç telinin onda biri kadar olduğunu belirttiler.

Örnekleri inceleyen University College London akademisyenlerinden Matthew Dodd keşfin yaşamın kökenine yeni bir ışık tutacağını belirtirken, “Bu keşif insanlığın kendine sorduğu en büyük soruların yanıtını veriyor ki bunlar da nereden geldiğimiz ve neden burada olduğumuz.” dedi.

Quebec'teki kayalıklar

Quebec’teki kayalıklar

Fosiller kayalıklardaki hidrotermal deliklerde keşfedildi ve bu delikler de ekip tarafından incelendi. Bunların mineral bakımından zengin suların dibindeki çatlaklardan yukarı doğru çıktığı keşfedildi.

Fosili keşfeden ekipten Dr. Dominic Papineau, bu deliklerin 3.77 ile 4.28 milyar yıl öncesinden yaşam formlarının bulunduğu ortamlar olabileceğini, burada bulduklarının ise gezegenimizdeki en eski fosil olduğunu düşünüyor.

En eski yaşam formunun keşfiyle ilgili iddialar ise şüpheyle karşılandı. Bazı formların biyolojik olmayan süreçlerden geçerek oluşabileceğini kanıtlamak her zaman kolay değil.

Fosillerin bulunduğu kayalar sıklıkla değişiklik geçirdiğinden fosillerin analiz süreci bir hayli meşakkatli.

Dünya’da yaşamın başlangıcıyla ilgili en eski kanıtlar 2006 yılında gerçekleştirilen araştırmalarda Batı Avustralya’daki 3.7 milyar yıllık öncesinden kalıntılar bulunmuştu. Bulunanların, mavi-yeşil algler gibi mikroorganizmaların biyofilmlerindeki tortu tanelerinin bir araya gelerek birbirine yapışması, birikmesi ve donması ile sığ sularda oluşan stromatolit izler olduğu keşfedilmişti.

Paylaş

Cevapla