Son iki yılda dronelerın kullanım alanı oldukça genişledi. Askeri operasyonlardan fotoğraf çekmeye kadar uzanan bu alanda Güney Koreli bilim insanları bir yenisini daha ekledi: Çöp toplamak.

Droneların en sevilen ve kullanışlı özellikleri erişilmesi güç bölgelere rahatlıkla ulaşabilmeleri. Bilim insanları aynı bir origami gibi katlanabilen ve istendiğinde dronea eklenebilen bir kol geliştirdi. Sadece dronelar için tasarlanan bu kollar kamera içeriyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu sayede drone erişilmesi güç bölgelere girip oradaki atık madde ve çöpleri rahatça toplayabiliyor. Güney Koreli bilim insanlarının geliştirdiği  robotik kollar henüz tamalanmış değil ancak son aşamada olduklarını söyleyebiliriz.

Robotlar geçtiğimiz hafta Science Robotics dergisinde yayımlanan bir makale ile kamuoyuna tanıtıldı. Bilim insanları projeyi “Origamiden esinlenilerek tasarlanan ve kendi kendine katlanabilen robotik bir kol” şeklinde tanımladı. Bilim insanları bu model üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını ve nihayet droneların rahat hareket edebilme özelliğini koruyan hafif ve kompakt bir tasarıma ulaştıklarını açıkladı.

Tasarlanan robotik kolların ağırlığı 285,6 gram civarında ve aynı zamanda 70 cm’lik etkileyici bir kapağa sahipler.

Katlanabilir bir robotun geleceği nasıl etkisi olacağını henüz bilmiyoruz. Ancak bu konuda oldukça tartışma yaşandığı bir gerçek. Seul Ulusal Üniversitesi Yumuşak Robotik Araştırma Merkezi Direktörü Kyu Jin Cho bu konuyu çok net şekilde açıklıyor:

“Günümüzde hemen her şey katlanabiliyorken neden robotlar katlanamasın ki?”

Proje ilk testleri başarıyla geçmiş olsa da ekip özellikle AR-GE alanında daha çok işleri olduğunun bilincinde. Özellikle de gelecekteki çalışmalar için kolların daha uzun süre kullanılabilmesini hedeflediklerini bu konuda çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiriyorlar.

Bununla birlikte genel tasarımın, değiştirilebilir bir kol için etkili olduğunu ve bir İHA’nın (insansız hava aracı) sınırlı bir alanda çeşitli görevleri yerine getirmesini sağladığını bildirmişlerdir. ”

Katlanabilir robotu geliştiren bilim insanlarının bu çalışması drone ve drone teknolojileri ile daha başka neler yapılabileceğini tekrar düşünmemizi sağlıyor.

Paylaş

Cevapla