Alzheimer yıllardır tedavisi için ciddi çalışmalar gerçekleştirilen bir rahatsızlık. Kalıcı tedavi için henüz yeteri kadar yol kat edilememiş olsa da özellikle son dönemde yaşanılan gelişmeler ve ortaya çıkarılan bulgular tedavi süreçleri için oldukça heyecan verici sonuçlar içeriyor.

Bilindiği üzere herhangi bir rahatsızlığı tedavi edebilmek için tıp dünyası öncelikle rahatsızlığa sebep olan ve altta yatan nedenlerin ortaya konulmasına öncelik veriyor. Zira sebepler bilinmeden hastalığı tedavi edecek metodun ortaya konulması pek mümkün değil.

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren bilim insanları gerçekleştirdiği son araştırmalarında oldukça yaygın bir şekilde insanlığı etkileyen bir diş eti rahatsızlığına sebebiyet veren bakteri ile demans (bunama) rahatsızlığı arasında ciddi bağlantılar içeren yeni bulgulara rastladı. Bu sayede tıp dünyası alzheimerın kalıcı tedavisi ya da ilerlemenin yavaşlatılabilmesi adına yeni yöntemler geliştirebilir.

Sciences Advances dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Porphyromonas Gingivalis isimli kronik diş eti iltihabına sebep olan bakteri alzheimer rahatsızlığına yakalanan insanların beyninde görüldüğü de ortaya konuldu.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışmalara göre de bu bakterinin ağızdan beyne geçebilen bir süreç izlediği ortaya konuldu. Bu süreçte salgıladığı ve insan vücuduna zararlı Gingipain adlı proteinin beyindeki sinir hücrelerini tahrip ettiği belirtiliyor. Bakteri ayrıca amiloid beta üretimini arttırarak alzheimer hastalarının beyninde de görülen amiloid plakların oluşmasına sebep oluyor.

Bilim insanları bu bakterinin tedavisi ile alzheimer ile mücadelede yeni bir sürece girebileceklerini belirtiyorlar. Araştırmacı ekip kronik diş eti iltihabına sebep olan Porphyromonas Gingivalis isimli bakteriyi tedavi ederek hastalığa sebep olan önemli bir etkeni kaldırabileceklerini belirtirken geliştirdikleri yeni ilacı 2019 yılı içerisinde bir grup Alzheimer hastası üzerinde deneyerek olumlu bir sonuç almayı umuyor.

Paylaş

Cevapla