Çin’de birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan hastalık virüsünün, insandan insana bulaşabildiği açıklanması vatandaşlarda şok etkisi yarattı. Çinli yetkililer, Wuhan kentinden başlayarak ülkenin önemli nüfuslarını barındıran kentlerine yayılan salgını kontrol altına almaya çalışıyor.

Yapılan çalışmalar neticesinde Koronavirüs olarak adlandırılan ve bir tür zatürreye yol açan virüs, son olarak 89 yaşındaki bir erkeğin ölümüne neden oldu. Yapılan resmi açıklamalarda şu ana kadar 300’e yakın kişinin salgına yakalandığı ifade ediliyor. Ancak viral hastalık uzmanları sayının 1.700’e yakın olabileceği hatta aşabileceğine dair uyarılarda bulunuyorlar.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Guangdong kentinde iki kişinin virüsü başka hastalardan kaptığının tespit edildiğini açıkladı. Bu durumla birlikte daha önce virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı düşüncesi çürütülmüş oldu. Hastalık ilk olarak geçen yıl Aralık ayında, 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı.

Yakında gerçekleşmesi beklenen Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca kişinin kısa süre içerisinde Çin içinde ve uluslararası alanlarda seyahat etmesi bekleniyor. Yetkililer bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediyor.

Salgında Çin dışında da vakalara rastlanmış durumda. Tayland’da iki, Japonya ve Güney Kore’de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Çin’de yetkililer alt düzeydeki görevlilere, virüsün kontrol alına alınması için ciddi çaba gösterildiğini ve olayın boyutlarını saklamaya kalkışmamaları uyarısında bulundu. Devlet Başkanı Şi Jinping, halkın sağlığına öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

Çin’de Ortaya Çıkan Yeni Virüs Hakkında Neler Biliniyor?

Hastalardan alınan örneklerin test laboratuvarınlarda incelenmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun koronavirüs olduğu sonucuna ulaştı. Koronavirüsler, daha büyük bir virüs ailesi türü, ancak bu sonuncu türle birlikte sadece 7’si insanlara bulaşabiliyor.

Bir koronavirüsün yol açtığı şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), Çin’de 2002 yılında salgından etkilenen 8 bin 98 kişiden 774’ünün ölümüne yol açtı. Koronavirüsler orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor. Bu yeni virüs, ikisinin ortasında bir yerde duruyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Mark Woolhouse, “Yeni bir koronavirüs bulduğumuzda, bulguların ne olduğunu görmek isteriz. Bu virüs daha çok soğuk algınlığı benzeri bulgulara yol açıyor ve bu da endişe verici, ancak SARS kadar ciddi değil” diyor.

Prof. Dr. Mark Woolhouse

Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronavirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı” diyor. Mevcut vakalar, Wuhan’daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012’de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.Uzmanlar, hastalığın Çin’de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu söylüyor.

Alınan Önlemler Neler?

Virüsün bulaştığı kişiler, yayılma riskini en aza indirmek için her ihtimale karşı karantinada tutuluyor.

Hastalığın tespiti için, yolcuların vücut ısını ölçecek tarama cihazları konuldu.
Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı da ilaçlama yapılması için geçici olarak kapatıldı.

ABD ve pek çok Asya ülkesi, Wuhan’dan seyahat eden yolcuların sağlık taramasından geçirilmesi için önlemler aldı ve Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapındaki hastaneleri daha büyük bir salgına karşı uyardı.

Paylaş

Cevapla