Uzun süredir Ay’ın karanlık yüzü ile ilgili önemli çalışmalar gerçekleştiren Çin bu çalışmalarının meyvesini toplamaya başladı. Bir süre önce başlatılan Chang 4 projesi kapsamında Ay’ın karanlık yüzeyinde pamuk yetiştirme deneyine başlayan Çin bu çalışmasında olumlu sonuç elde etti. Çalışmanın yapay yaşam ortamlarına önemli bir ışık tutması bekleniyor.

Çin’in daha önce de Chang’e 2 ile Ay’ın karanlık yüzünde pamuk yetiştirmeye çalışmıştı ancak başarı Chang 4 seferi ile elde edildi.

Uzay Aracı Chang 4

Daha önceki çalışmalarında Ay’ın yüzeyinde jele benzer bir yapıyla karşılaşan uzay aracı, içerisinde yaklaşık iki buçuk kiloluk özel bir bölme bulunduruyordu. Bu bölme içinde de yapay olarak 1 atmosfer basıncında tutulan ve sıcaklığı düzenli olarak kontrol edilen toprakta pamuk çimlendirilirken süreçte organizmaların yaşam alanı dünya ile eşit koşullarda olsa da dış etmenler sebebiyle, özellikle uzayın düşük yer çekimi ve radyasyonuyla da mücadele etmeleri de önemli bir gereklilikti.

Ay’da Filizlenen Pamuk Tohumları

Projenin sorumlusu olan bilim insanı Xie Gengxin, yaptığı açıklamada kısıtlı çevrede bitki yetiştirmenin oldukça zorlu olduğunu belirtti. “Chang’e sondasının ağırlığı nedeniyle bu deneyin 3 kilogramın altında bir ağırlıkla yapılması şarttı” şeklinde görüş belirten bilim insanı, bu süreç için beş farklı canlı türüne ait tohum denediklerini belirtti. Gengxin, bu tohumlar arasında pamuk, patates, maya gibi farklı organizmaların yer aldığını açıkladı.

Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde bitki yetiştirilme başarısı gösterilmesine rağmen bu deneyde, tarihte ilk kez Ay üzerinde bir bitki yetiştirilmiş oldu. Yine de bu yapraklar, 2 haftaya tekabül eden bir Ay günü içerisinde ölüyor. Zira ay gecelerinde sıcaklık çok ciddi şekilde düşüyor. Dış ısıtma olmadığı durumlarda da organizmalar hayatta kalamıyor.

Dünya’mızın uydusu Ay

Çalışma ekibi ilk bata Ay’a canlı küçük hayvanlar göndermeyi düşündüyse de bu fikirden araç içerisindeki oksijenin yetersiz miktarlarda olması sebebiyle vazgeçildiğini belirtti. Zira araç içerisinde minik bir kaplumbağa için maksimum 20 gün kadar yeterli bir oksijen miktarı mevcut.

Ay üzerine araştırmaları devam eden Çin ekibi gelecekte daha önemli keşiflerde bulunabilir ancak bunlar için şimdilik zamana ihtiyaç var. Çin 2020 başlarında gerçekleşmesini planladığı Chang’e 6 göreviyle belki de yeni organizmalar üzerindeki deneylerini Ay’da deneme imkanı bulabilir ve çeşitli canlı grupları seyahat edebilir.

Paylaş

Cevapla