Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, NASA’nın talebi üzerine cansız nesneleri hareket ettirebilen esnek bir materyal geliştirdi. Robotik deri olarak adlandırılan materyalin, uzay araştırmalarında astronotlara yardımcı olması bekleniyor.

Rebecca Kramer-Bottiglio ve ekibinin geliştirdiği, dokunduğu her nesneye hayat veren malzemenin adı OmniSkin. Robotik deri esasen bir dizi sensör ve aktüatörlerle donatılmış elastik bir levhadan meydana geliyor. Modüler bir yapıya sahip olan deri, fermuar vb. bağlarla LEGO gibi birbirine geçebiliyor ve sabitlenebiliyor.

Aşağıdaki videoda da görüleceği üzere, robotik deri farklı hareketler yapmak için programlanabiliyor. Araştırmacılar bunun bir örneğini oyunca atı hareket ettirerek gösteriyor.

Öncelik uzay araştırmaları

Farklı kullanım amaçları ve alanları olan OmniSkin öncelikli olarak NASA’nın uzay araştırmaları için kullanılacak. Bottiglio’nun dediği gibi, “örneğin başka bir gezegeni keşfe çıkan astronotlar, deforme olabilecek bir malzemeyi robotik deriyle kaplayıp üzerine kamera yerleştirerek hızlıca bir robot yaratabilecek ve bu robotu keşif için tehlikeli alanlara gönderebilecek.”

Bottiglio, robotik deriyi geliştirirken en çok önem verdikleri konunun işlevsellik olduğunu söylüyor. Özellikle çevresel şartların öngörülemez olduğu derin uzay keşfi için işlevsellik kritik role sahip.

Robotik derinin bir başka kullanım alanı da giyilebilir teknoloji. İnsanların giyebileceği şekilde tasarlanabilen deriyle duruş bozukluklarının önüne geçilebileceği belirtiliyor.

Paylaş

Cevapla