Bilim ve teknoloji bizi sürekli doğadan koparıyormuş gibi gözükse de aslında en büyük ilhamını doğadan alıyor. Bunun en büyük örneklerinden biri geçtiğimiz günlerde Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinden geldi.

Doğadan esinlenen Northwestern Üniversitesi ekibi, bukalemun gibi renk değiştirebilen yeni bir nano lazer geliştirdi. Bildiğiniz gibi bukalemun rengini turkuazdan pembeye, turuncudan yeşilden kaydırabiliyor. Bundan ilham alan bilim insanları geliştirdikleri yeni nano lazer ile bambaşka kapılar açmaya hazırlanıyor.

Çalışma akıllı telefonlar ve televizyonlarda, esnek optik ekranlarda, giyilebilir fotonik cihazlarda ve gerilimi ölçen ultra hassas sensörlerde ilerlemenin anahtarı olabilir.

Bukalemunlar, ciltlerindeki nanokristallerin arasındaki boşlukları kontrol ederek kendi renklerini kolayca değiştirebilir. Ki bu bu da gözlemlediğimiz rengi belirler. Araştırma ekibi, yüzey yapısına dayalı bu renklendirmenin kimyasal olarak kararlı ve sağlam olduğunu ifade ediyor.

Nano Letters dergisinde yayınlanan bu araştırma, Northwestern’ın Uluslararası Nanoteknoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanlarının ortak çalışmaları sonucu tamamlandı.

Fotoğraf: Northwestern University

Nasıl bir buklemun cildindeki nanokristallerin aralıklarını kontrol edebiliyorsa Northwestern ekibinin lazerleri de gerilebilir bir polimer matriks üzerindeki metal nanopartiküllerin periyodik dizilerini kullanıyor. Matriks nanopartikülleri birbirinden uzaklaştırıp birbirlerine yakınlaştırdıkça lazerden yayılan dalga, rengi değiştiren dalga boyunu değişime uğratıyor.

Geliştirilen lazer sağlam, ayarlanabilir, geri döndürülebilir ve gerilmeye karşı yüksek duyarlılığa sahiptir. Bu özellikler, duyarlı optik ekranlar, çip üzerindeki fotonik devre ve çoğullamalı optik iletişimdeki uygulamalar için kritik öneme sahiptir.

Paylaş

Cevapla