Gelişen ve büyüyen şehirler, nüfusun artmasıyla birlikte günümüzde metropol kavramının ortaya çıkmasına sebep olmuş durumda. Nüfusu milyonları aşan bu metropollerde yaşayan insanların oluşturduğu atıklar ise ciddi bir çevre sorunu ortaya çıkarıyor. Sağlıklı bir alt yapı yani kanalizasyon sistemi atıkların taşınımı konusunda oldukça önemli iken tam da bu noktada Belkçika’da Vivaqua’nın çalışmaları şehir kanalizasyon sistemini farklı bir şekilde ele almasıyla ön plana çıkıyor.

Belçika Su ve Kanalizasyon İdaresi İşletmecisi Vivaqua atık kaynaklı çevre sorunlarına bir çözüm önerisi getirdi. Şirket geliştirdiği bir teknik sayesinde kanalizasyon suları yardımıyla şehirde yer alan birçok ev ve iş yerini ısıtmaya başlamış durumda. Hali hazırda patenti de alınmış olan sistemin aynı zamanda yazları soğutma işleminde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Bu tarz atık sularla çalışan sistemler aslında belirli süredir bilinen bir teknikti. Ancak Vivaqua’nın geliştirdiği yenilikçi çözüm çok daha geniş alanların daha minimalize edilmiş maliyetler ısıtma ve soğutma gibi iklimlendirme ihtiyaçlarına cevap verebiliyor.

Şimdilik Moleenbek semtindeki konutlarda uygulanan ve 70 metrekarelik bir evin ideal bir biçimde ısınmasını sağlayabilen sistemin çalışma alanının 2019 sonbaharında daha da genişletilerek belediye binaları gibi kamusal yapılara da uygunlanması hedefleniyor. Çalışmanın yatay boyutta gelişiminin ağır ilerlediğini ama gelecekten umutlu olduklarını belirten şirket yetkilileri, 10 yıllık süreçte 50 kilometrelik bir alana ait kanalizasyon alt yapısını yenileyerek süreci daha verimli işler hale getireceklerini belirttiler.

Paylaş

Cevapla