Araç kullanmak oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Araç kullanırken direksiyonu çevirmek, pedalları düzgün şekilde kullanmak ve aynaları kontrol etmek zorundasınız. Ancak günümüzde bunlara navigasyondan yol tarifi istemeler, ne kadar yanlış olsa da sosyal medya platformlarında gezinmeler, e-postalara yanıt vermeler eklendi. Elbette tüm bunlar sürücülerin dikkatini olumsuz şekilde etkiliyor. Bosch, geliştirdiği son teknolojiyle tasarlanmış araç içi sesli asistanlarıyla sürücülerin dikkatinin dağılmasının önüne geçmek istiyor.

Asistanın adı Casey olsa da istediğiniz gibi değiştirebiliyor ve seslenebiliyorsunuz. Yani asistana “Hey!” dediğinizde de cevap alabiliyorsunuz. Bosch’un iddiasına göre Casey, söylenilen her kelimeyi anlayıp ona göre yanıtlayabiliyor. Hatta doğal konuşma dilini de algılama kapasitesine sahip. Örneğin, babanıza mesaj atmak istediğinizde “Casey, babama bir kısa mesaj göndermek istiyorum” yerine “Babama SMS gönder!” diyebilirsiniz.

30 kadar ülkeden farklı ağız ve aksanları algılayıp konuşabilen Casey 44 kadın ve 9 erkek sesiyle karşılık verebiliyor. Çevrimiçi kullanılabildiği gibi çevrimdışı kullanım seçeneği de bulunan akıllı asistan öğrenip düşünebilme özelliğine de sahip. Diyelim ki rehberinizde Cansu adında iki farklı kişi bulunuyor ve siz arama yapmak istiyorsunuz. Bu durumda Casey size hangi Cansu’yu aramak istediğinizi soracaktır.

İnternet bağlantısı gerektiren bir işleminiz varsa ve siz çevrimdışı kullanıma geçmek zorundaysanız Casey, işlemi kaydediyor ve internet bağlatışı bulduğunda işlemi gerçekleştiriyor.

Araç içerisinde birden fazla kişi olduğunda Casey’nin kafası karışmıyor. Konuşan kişiyi algılayıp ona göre etkileşim kuruyor. Yapay zeka teknolojisinden faydalanan ve öğrenebilen bir yapıya sahip olan asistan kullanıcının alışkanlıklarını tespit edip, ileride kullanabiliyor.

Tüketici Elektroniği Fuarı (CES)’de tanıtımı yapılan araç içi sesli asistanın pazara ne zaman gireceğiyle ilgili henüz kesin bir açıklama bulunmuyor.  Casey’nin nasıl çalıştığını videodan izleyebilirsiniz.

Paylaş

Cevapla