Rusya Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki bilim insanları, nano boyuttaki cihazlarda kullanılabilecek nükleer pillerin 100 yıl ömrü olması için çalışıyor. Birçok farklı alanda kullanılabilcek olan bu teknoloji için nikel elementi üzerine araştırmalar yapılıyor.

Applied Physics Letters dergisinde yayınlanan makaleye göre Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ndeki (MEPhI) bilim insanları, bir asırlık pil üretebilmek için nikel izotoplarının nanotaneciklerini kullanarak betavoltaik güç beslemeli radyoizotop enerji kaynakları üzerinde çalışıyor. Üretimi amaçlanan bu piller oldukça uzun ömürlü olamsının yanında hiçbir müdahaleye gerek duymadan tamamen sessiz ve stabil şekilde çalışıyor.

Makaleye göre elektronik alanında nano cihazlar geliştirilmesi uzmanlar için oldukça önemli. Çünkü nanoelektronik teknoloji ile mekanik unsurlar bir araya getirildiğinde kimyasal ve mikrobiyolojik sensörler ya da motorlar üretilebiliyor. Bu nedenle de bilim insanları nano boyutta cihazlar için gerekli olan enerji kaynakları üzerinde aktif çalışmalar yapıyor.

Bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bu pillerin günlük hayatta kalp ritmini düzenleyen cihazlar, kan şekeri ya da kan basıncı ölçerler ile uzaktan kumanda sistemleri ve mikrorobotlarda kullanılması planlanıyor.

Bu amaçla hareket eden Rus bilim insanları son olarak nikel izotoplarında bulunan nanotanecik filmlerindeki elektrofiziksel maddeler üzerinde bir çalışma yaptı. Çalışmalarda nikel kullanılmasının en önemli nedeni Nikel-63’ün en uzun ömürlü beta salımlayıcılardan biri olması. Ayrıca nikel, esnek ve kolay işlenebilen bir element olduğu için kullanımı da diğer elementlere göre daha elverişli.

Rusya Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Lazer ve Plazma Teknolojisi Enstitüsü’nde görev yapan Pytor Borisyuk, kurdukları özel sistem sayesinde Nikel-63 nanotanecik filmlerinin iki önemli işlemi gerçekleştirebildiğini söyledi.

Borisyuk’a göre bu keşifle birlikte bilim insanları, nikel-63’ün beta çözünüm enerjisini yarı iletken sistemler olmadan elektron akımına dönüştürülebileceği öğrenmiş oldu.

Paylaş

Cevapla