Bilgisayarların düşündüğünüz her şeyi görselleştirebildiği bir dünya düşünün. Bunun uzak gelecekte gerçekleşeceğini hepimiz az çok tahmin ediyorduk. Ancak bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda bu durumun o kadar da uzakta olmadığını gösterdi.

Kyoto Üniversitesi’ndeki dört bilim insanı beynimize bağlanarak düşüncelerimizi okuyabilen ve yeni düşünceler de oluşturabilen bir yapay zeka geliştirmeyi başardılar.

Daha önce bilgisayarlar beyin taramalarını incelemek ve bir kişinin siyah-beyaz harf veya coğrafi şekiller gibi basit, ikili görüntüleri görselleştirmek için kullanılmıştı.

Ancak Japon bilim insanları derin sinir ağlarını kullanarak insanların düşüncelerini çözebilecek teknikler geliştirdi.  Bu yeni teknikle birlikte bilim insanları yapay zekanın ,bir kuş veya kovboy şapkası takmış bir kişinin resmi gibi, pek çok renk ve yapının bir arada olduğu çok katmanlı görüntüleri çözebilmesine olanak tanıyor.

Araştırmacılardan biri olan Yukiyasu Kamitani, kişinin beyin aktivitesine bakarak gördüğü görüntüyü yeniden oluşturmak veya yeniden yaratmak için yöntemler araştırdıklarını belirtti. Eski yöntemin bir görüntünün piksel veya basit şekillerden oluştuğunu varsaydığını ancak beynimizin görsel bilgiyi hiyerarşik olarak farklı işlediğini söyledi. Yeni geliştirilen bu yapay zeka modelinin insan beyninin hiyerarşik yapısı için vekil olarak kullanılabileceğini söyledi.

Araştırma için kişilere 10 ay boyunca farklı uzunlukta doğal görüntüler, yapay geometrik şekiller ve alfabetik harfler gösterildi.  Bazı örneklerde bir kişi 25 imajdan birine bakarken beyin aktivitesi ölçüldü. Diğer durumlarda daha önce gösterilen görüntüyü düşünmeleri istendi ve kaydedildi.

Beyin tarandıktan sonra bilgisayarın kişinin düşüncelerini görselleştirebilmesi için bilgisayara tersine mühendislik uygulandı. Tersine mühendislik, bir aygıtın, objenin veya sistemin; yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme analiziyle keşfedilmesi işlemidir.

Aşağıdaki şema Kyoto Üniversitesi’ndeki Kamitani Laboratuarı’ndaki araştırma ekibi tarafından oluşturuldu. Şema uygulanan “tersine mühendislik” hakkında bilgi veriyor.

Kamitani Lab

Teknoloji gelişmeye devam ederken potansiyel uygulamalar da akıl almaz hale geliyor. Geliştirilen bu görselleştirme teknolojisi bir şeyler hayal ederek resim çizmemizi sağlayabilir, hayallerimizin bir bilgisayar tarafından görselleştirilebilir, psikiyatri hastalarının gördükleri halüsinasyonların keşfedilmesine yardımcı olabilir.

Şu an bu teknoloji yolun çok başında olsa da bilim insanları bir gün bilgisayarların beyin okuyabileceğinden umutlular.

Paylaş

Cevapla