Vücudumuzdaki bakteriler, moleküller ve kimyasallar sağlığımız hakkında önemli ipuçları vermektedir. Bilim insanları da bu bilgilere en hızlı yoldan ulaşmak için yıllardır çeşitli çözüm yolları arıyordu. Sonunda bir yaranın nasıl iyileştiğini gözlemleyebilmek veya sadece dişler üzerinden bağırsakta bir sorun olup olmadığını anlayabilmek için bir sensör geliştirdiler. 

Bağırsak sensörü olarak isimlendirilebilen bu sensör bir kalem kapağı boyutunda ve yutması da oldukça kolay. Genetik olarak kanda bulunan zararlı bir bileşiği tespit etmek için tasarlanmış olan bu sensör, bulunduğu alanda kötü huylu bakteri olması durumunda patlayarak dağılıyor. Sensörün ileride akıllı telefondan izlenebileceği de iddia ediliyor.

Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu sensör şu ana dek domuzlarda başarıyla test edildi ve mide rahatsızlıklarını çözmede başarı sağladı.

Bilim insanlarının geliştirdiği bu yeni sensör aslında yutulabilen ilk sensör değil. Geçtiğimiz yıl ABD Gıda ve İlaç Dairesi hastaların ilaçlarını alıp almadıklarını kontrol edebilmek için kullanılacak bir “dijital hap”ı onaylamıştı. Bu onayın ardından hap pek çok insan üzerinde denenmişti. MIT ekibi yeni sensörleri de insanlar üzerinde test etmek istiyor. Ancak bunun yapılabilmesi için önce birkaç iyileştirme yapılması şart!

İlk olarak sensörün şu anki boyutunun yaklaşık üçte biri kadar küçültülmesi gerekiyor.

Geliştirilen bir başka sensörün de fiziksel yaralanmalarla başa çıkmaya yardımcı olabileceği iddia ediliyor. Geçen hafta Nature Electronics‘te yayınlanan bir çalışmada, bilim insanlarının fizik tedaviye yardımcı olabilecek implante edilebilir bir sensör geliştirdiği duyuruldu. Üstelik sensörü çıkartmak için ekstra bir ameliyata da gerek bulunmuyor. Stanford Üniversitesinde rekonstrüktif cerrahi profesörü olan eş-yazar Paige Fox , bu sensörün kauçuktan yapılmış malzemelerden üretildiğini özellikle de tendon yaralanmaları için tasarlandığını belirtiyor.

Bir tendon hasarını düzeltmek için oldukça zordur. Tendonlarda fazla kan bulunmaz ve çok yavaş iyileşirler. Ciddi bir tendon hasarını düzelmek için genellikle, ameliyat gerekir. Bilim insanlarının geliştirdiği sensör işte bu ameliyat sırasında hastaya implate ediliyor. Ancak her ne kadar mucizevi görünse de bu teknoloji henüz insanlar üzerinde test edilmedi.

Araştırmacılar bir fare üzerinde deney yaptı.  Herhangi bir yan etki göstermeyen farede cihaz kendi başına parçalandı. Bu deneyden yola çıkarak sensörü farklı yaralanmalar için kullanabileceklerini öngören araştırmacılar insanlar üzerinde test yapayı umuyor.

Vücuttan çıkarılması için herhangi bir işleme ihtiyaç duymayan bu sensörler pek çok hastalığı teşhis ve takipte devrim yaratacak gibi dursa da şu an henüz insanlar üzerinde test edilmeye çok uzak.

Paylaş

Cevapla