Bilim insanları, embriyoyu oluşturan iki ana unsur olmadan da embriyo oluşturmayı başardı. Bu çalışma laboratuvarda bir yaşam başlatmak için oldukça önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

İki farklı türdeki kök hücreyi bir araya getiren araştırmacılar bu iki kök hücreyi embriyo haline getirmeyi başardı. Kök hücrelerden embriyolar oluşturmanın, tıp araştırmaları için oldukça yararlı olacağı tahmin ediliyor. Bu embriyolar ayrıca, özdeş embriyolar için de sınırsız bir kaynak niteliğinde olacak.

Gelişimin en büyük sorunlarından biri olan kısırlığın (infertilite) nedenlerine ışık tutması umut edilen çalışmanın yeni medikal tedavilerin etkilerini test etmek için de kullanılması bekleniyor.

Söz konusu araştırma Nature’da yayınladı.

İnsan klonlarına yol açabilir

Araştırmacılar, fareler üzerinde yapılan çalışmanın üç yıl içinde sperm veya yumurta olmadan bir farenin oluşmasıyla sonuçlanabileceğini söylüyor. Uzmanlar ise tekniğin insanlar üzerinde kullanılır hale gelmesiyle insan klonlarından oluşan bir ordu oluşturulabileceği konusunda uyarıyor.

Sadece kök hücreler kullanılarak insan embriyosu oluşturmak için şu anki tekniğin mükemmelleştirilmesi gerekiyor. Ki araştırmacılara göre bu 2 yıldan fazla zaman alacak.

Fotoğraf Shutterstock

Teknoloji nasıl çalışıyor?

Araştırmacılar, farelerden iki farklı tipte embriyonik kök hücre alarak bunları birleştirdi. Hücreler kombin edildikten sonra rahim içine transfer edilebilir hale geldi. Hücreler transfer edildikten 3.5 gün sonra normal bir embriyo gibi tepki vermeye başladı ancak uygun şekilde implante edilemedi.

İnsanlarda on yıllardan önce kullanılamayacak

Araştırmanın lideri olan Maastricht Üniversitesi’nde görevli Profesör Nicholas Rivron, Daily Mail‘e uygulanabilir bir fare embriyosunun üç yıl içinde oluşturulabileceğini belirtti. Ancak insan embriyosu oluşturmanın on yıllar alacağını da sözlerine ekledi.

Paylaş

Cevapla