Bilim adamlarının Superman benzeri lazer vizyonunu kullanabilmeleri bir süre daha sürecek olsa da St. Andrews Üniversitesi’nin imza attığı yeni bir gelişme sayesinde bu teknoloji hiç olmadığı kadar yakın.

Ekip, ilk kez insan gözünde güvenli bir şekilde çalışmanın gereklilikleriyle uyumlu olan, organik yarıiletkenler kullanan ultra ince bir zar lazer oluşturmayı başardı. Yüzde yüz organik maddelerden üretilen lazer zar, süper ince olmasının yanında oldukça da esnek. Kontakt lens mantığıyla kullanılabilen bu zar, kullanılmaya başladıktan birkaç ay sonra bile optik özelliklerini koruyabiliyor.

Henüz insan üzerinde test edilemeyen bu zarlar, ineklerin gözlerinde test edildi. Diğer ışık türlerinden farklı olarak lazer ışığı doğal yollarla oluşmuyor. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı‘na göre, lazerler tek bir dalga boyuna sahiptir. Çok yönlü ve büyük mesafeler için odaklanma yeteneğine sahiptir.

Lazerler oldukça hassas olduklarından çok ince iş gerektiren ameliyatlarda kullanılır. Bilimsel araçlar, uzaktan ölçüm gibi işlerde lazer kullanır. Üç boyutlu haritalar oluşturmak ve hatta Dünya’nın rotasyonunu izlemek bunlardan sadece birkaçı.

Ancak lazerler oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Bu da üzerinde çalışmayı gerçekten olumsuz etkiyen bir özellik. Ancak bilim insanları lazerin bu özelliğinin üstesinden gelebilmek için cam bir alt tabaka üzerinde ince tabaka oluşturma çalışmaları yaptılar. St. Andrew Üniversitesi’nde Fizik ve Astronomi Okulu profesörü olan Malte Gather yaptığı açıklamada son derece hafif ve ince bir lazer türü geliştirdiklerini ve tüm lazerin bil milimetrenin 1/1000’inden daha ince olduğunu ifade etti. Ve ardından ekledi: “Sonuç olarak bu lazerler mekanik olarak esnek ve bir çıkartma gibi hemen her nesneye konabilir.” dedi.

Araştırma ekibi lazerin giyilebilirliğini test etmek için örnekleri sıradan kontakt lenslere bağladı. Daha sonra da lensleri insan gözbebeklerine benzer yapıda olan inek gözbebeklerine yerleştirdiler. İneklerin gözbebeklerindeki lenslere darbeli mavi ışık tuttuktan bir süre sonra da “inek gözbebeklerinde iyi tanımlanmış yeşil bir lazer ışını” oluştuğunu kaydettiler.

Fotoğraf: St. Andrews Üniversitesi

Bilim insanları, bu lazerlerin giyilebilir kimlik sensörlerine ek olarak, banknotlara veya belgelere güvenlik etiketi gibi eklenebileceğini de belirtti.

Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

Paylaş

Cevapla