Geçtiğimiz günlerde Almanya’da bilim dünyasını çok sevindiren bir gelişme oldu. Doktorlar yedi yaşındaki çocuğunun vücudunun yüzde 80’ini yeni bir cilt ile kaplamayı başardı.

2015 yılında Ruhr Üniversitesi’ndeki Almanya Çocuk Hastanesi’ne vücudunun bir bölümü yanık ve yaralara kaplı bir çocuk getirilmişti. Yapılan tetkikler sonucunda çocuğun halk arasında “kelebek hastalığı” olarak bilinen “Junctional Epidermolysis Bullosa (JEB)” hastalığına sahip olduğu belirlendi.

Kelebek hastalığı çok yaygın bir hasatlık değil. Dünya genelinde yaklaşık 500.000 kişi bu hastalığa sahip olduğu düşünülüyor. Buna karşın Kelebek hastalığının tedavisi oldukça zor. Bu hastalığa sahip kişilerin ciltleri oldukça hassas oluyor. Kolayca su toplayan derileri normal insanlara göre kanser gibi hastalıklara çok daha açık. Vücudunun üçte ikisi yanıklarla kaplı bu çocuk da uygulanan tedavilerin hiçbirine cevap vermemiş. Durumu giderek kötüleşen çocuğun artık ölüm ihtimali oldukça yüksek hale gelmiş.

Bu noktada doktorlar son çare olarak Modena Üniversitesi Rejeneratif Tıp Merkezi Müdürü Michele de Luca ve İtalya’daki Reggio Emilia ile temasa geçti. Hücre araştırmacısı olan Michele de Luca daha önceden cilt aşılamaları üzerine çalışmalar yapmıştı. Ekibiyle birlikte çalışmaya başlayan de Luca, çocuğun cildinden çeşitli hücreler aldı. Bu hücreler arasında kök hücreler ve pek çok farklı hücreye dönüşüp aynı zamanda da büyümeye devam edebilen olgunlaşmayan hücreler bulunuyordu. Ardından bu hastalığa neden olan genin normal bir versiyonunu cilt hücrelerine iletmek için zararsız bir virüs kullandılar. Bunun sonucunda hazırlanan hücrelerin artık genetik mutasyona sahip olmadığı görüldü.

Genetik mühendisliğinden yararlanılarak elde edilen bu yeni hücreler laboratuvarda cildi tamamlamak için kullanıldı. Laboratuvarda oluşturulan yeni cilt en son çocuğun vücuduna aşılandı. Aşlama oldukça başarılı oldu ve ölmesi beklenen çocuk şu an aşılama üzerinden geçen 2 yıldan sonra normal çocuklar gibi bir hayat sürüyor.

Doktorların deri büyütme işlemi için genetik mühendisliğinden yararlanmaları ilk değil. Ancak bu seferki çalışma geçmişteki çalışmalardan oldukça büyük. Doktorlar hastanın vücudunun yaklaşık yüzde 80’ini kapattı. Luca, bu çalışmanın gelecekteki deri hastalıkları için bir umut olduğunu ve rejenere edilen cildin oldukça iyi bir kaliteye sahip olduğunu belirtti.

Çalışmalar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Cevapla