Standford Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı melez bir tür yetiştirmek için yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha ekledi. (Bu konunun pek çok otorite tarafından kabul görmediğini ve tartışıldığını belirtelim.) Bu zamana kadar pek çok hayvan türünü insanla birleştirmeyi deneyen bilim insanları bu kez koyun embriyosunun insanın kök hücreleriyle birleştirerek melez bir tür elde ettiler.

Koyun-insan melez deneyi aslında daha önce Davis Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bezer bir deneyin devamı niteliğinde. (Bu deneyde hayvan olarak domuz tercih edilmişti.) Davis Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan deney insan organlarının başka türlerde gelişip gelişmediğini anlayabilmek için yapılmıştı.

Stanford Üniversitesi’ndeki ekip deneylerini gerçekleştirebilmek için bir koyun tercih etti. Çünkü koyunun organları ilk başta insanlarınkiyle aynı büyüklüğe sahip oluyordu. Bu nedenle bilim insanları tüpte döllenmenin diğer hayvanlara oranla daha kolay olacağına karar verdi. Böylelikle bundan sonra koyun bedenlerin de insan organları rahatlıkla geliştirilebilecek ve organ nakli amacıyla kullanılabilecekti.

Stanford Üniversitesi’ndeki ekibinin deneyini henüz tüm ayrıntısıyla anlatan bir araştırma metni bulunmuyor. Araştırma bugüne kadar sadece Teksas’ta gerçekleştirilen Bilim Geliştirme Toplantısı’nda tartışıldı. Deneyin etkileyici olduğu pek çok kurum tarafından kabul ediliyor ancak etik olup olmadığı konusunda hepsi hemfikir değil.

Fotoğraf: Shutterstock

Burada araştırmacıların yeteri kadar yetişkin bir koyun yetiştirmedikleri ve deneyde kullanılan insan kök hücrelerinin önemli miktarını kullandıkları göz önünde bulundurulduğunda ortaya farklı sonuçlar çıkabiliyor. Öncelikle koyun embriyosundaki insana ait kök hücreler genelin sadece yüzde 0,01’ini oluşturuyordu. Ve daha önce yapılan deneylerde emriyolar insan hücrelerini 28 gün içinde tahrip etmişti.

Bu yöntem beklenen başarıyı elde ederse organ bekleyen milyonlarca insan için yeni bir umut olabilir.

Paylaş

Cevapla