Bilim kurgu filmleri adım adım gerçek oluyor!  California Üniversitesi’ndeki bilim insanları deniz salyangozuna elektrik şoku vererek hafıza aktarımı yapmayı başardı!

Deniz salyangozuna elektrik verildiği sırada bir telin dokunuşuna tepki gösteren diğer deniz salyangozlarına RNA’yı aktarmayı başaran araştırmacılar anıların fiziksel olarak enjeksiyonla aktarılabileceği sonucuna ulaştı.

Ulaşılan bu sonuç tıpkı Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmindeki gibi istenmeyen anıların engellenmesi hatta silinmesi gibi bir ek tedaviye yol açabilir.

İki kişinin anılarının değiştirilmesi fikri bir kabus bilim kurgu senaryosuyken sinirbilimcilerin bir hayvandan diğerine bir anı aktarabilmesi sonucu somut bir gerçekliğe dönüştü.

Deniz salyangozuna iki gün boyunca tekrar tekrar hafif bir elektrik şoku verildi. Amaç hayatlarında hiç elektrik şokuna uğratılmamış salyangozların aynı tepkiyi vermesini sağlamaktı. Beyinlerine daha önce hiç elektrik şoku verilmemiş deniz salyangozlarına aynı işlem uygulandığında deniz salyangozları diğer arkadaşlarıyla tam olarak aynı tepkiyi verdiler.

Sonuçlar, anıların fiziksel olarak enjeksiyonla aktarılabileceğini ve aynı şekilde 1960’larda yapılmış araştırmalar da ‘hafıza haplarının’ gelecekte işe yarayabileceğini gösteriyor.

Uzmanlar benzer önceki çalışmalara dikkat çekerken, Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden (UCLA) en son bulguların yazarları, istenmeyen anıların engellenmesi için bir tedavi bulunabileceğini söylüyor.

UCLA’da profesör olan David Glanzman’ın önderlik ettiği çalışmanın sonuçları, genetik kopyalarımızı saklamak ve nakletmek için kullanılan DNA’nın ‘biyokimyasal kuzeni’ olan ribonükleik asit veya RNA’da saklanabileceği fikri için ‘dramatik bir destek’ sunuyor..

Glanzman’a göre elde edilen sonuçlar “RNA’nın nihayetinde anıların değiştirilmesi ya da bastırılması için kullanılabileceğini” gösteriyor.

Beyinler arasında anıların takas edilmesi fikri ilk olarak 1960’larda popüler hale geldi. James McConnell, bağırsak solucanına elektrik şoku vererek ışık flaşlarına çarpacak şekilde eğitmişti. Takma adı ‘McCannibal’, bu yassı solucanları doğrayan ve onları diğer solucanlara veren James McConnell, ardından aynı ışık korkusunu diğer solucanlara da gösterdi.

Daha ileri seviyedeki deneyler, eğitilmiş farelerden alınan RNA enjeksiyonları sırasında eğitilmemiş farelerin labirentte yollarını daha iyi bulabildiklerini gösterdi.

Fotoğraf: Creative Commons/ Mike Baird

Sonuçlar geleneksel belleğin sadece beyin hücreleri arasındaki kavşaklarda veya sinapslarda taşındığı görüşünü tersine çevirmişti. Bunun yerine, anılar RNA’da depolanabilir ve ahtapotlardan hayvanlara hayvanlarda daha ileri deneylere yol açabilirdi.

Korkmuş deniz salyangozları bir elektrik çarpmasına tepki olarak solungaçlarını vücutlarına çekmeyi öğrendi, ardından hücreler beyinlerinden çıkarıldı. Beyinden gelen bu materyaller daha önce test edilmemiş canlılara verildiğinde hafıza aktarımının gerçekleştiği görüldü

Araştırmanın tam bulguları eNeuro dergisinde yayınlandı.

Paylaş

Cevapla