MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)’nda gerçekleştirilen bir çalışma robotlarla ilgili oldukça önemli bir gelişmeye imza attı. Ekibin bu son çalışması ise bir robotu sadece izleyerek hatalarını basit bir el hareketiyle düzeltmek mümkün olacak.

Araştırma sonuçlarını aşağıdaki videoyu yayınlayarak duyuran ekip, çalışmayı robotun daha önce hiç karşılaşmadığı insanlarla gerçekleştirdi.

Geliştirilen beyin sensörleri, bir insan robotun hata yapmak üzere olduğunu fark ettiğinde bunu hızlıca algılayabiliyor. Kişi el hareketlerini kullanarak robotun gerçekleştirmesi gereken doğru eylem için talimat verebiliyor. CSAIL Direktörü Daniela Rus çalışan iki sensörün neredeyse “anlık bir tepki” verdiğini belirtti.

Daniela Rus, EEG ve EMG geribildirimlerini birleştiren bu çalışmanın sadece EEG geribildirimlerini kullanmadan çok daha geniş bir uygulama grubu için doğal insan-robot etkileşimlerini mümkün kıldığını söylüyor.

Bir robotu beyninizle kontrol edebilmek için sensörleri kullanırken belirli şekilde nasıl düşünebileceğinizi de öğrenmeniz gerekir. Eğer nasıl düşüneceğinizi öğrenirseniz sensörler komutları doğru şekilde yorumlayabilir. Bunun eğitimli bir operatörle kontrollü bir laboratuvarda gerçekleşmesi normaldir ancak gürültülü bir şantiyede ne kadar zor olabileceğini hayal edebilirsiniz.

Projedeki beyin dalgası tarayıcıları insanların hataları fark ettiğinde doğal olarak verdiği “hata ile ilgili potansiyeller” (ErrPs) olarak adlandırılan sinyalleri hızlıca algılayabilirler. Bir ErrP sinyali robotun durmasına neden olur, bu nedenle operatörün insan olması işleyişin daha doğru akmasını sağlayabilir.

Araştırmanın baş yazarı Joseph DelPreto, bu yaklaşımdaki en iyi şeyin kullanıcıları önceden belirlenmiş şekilde düşünmeye itmemesi olduğunu söylüyor. Burada makine insana uyum sağlıyor.

Çalışmadaki robot Baxter seçmesi gereken matkap noktasının yüzde 70’ini doğru seçti. İnsan gözetimi ile bu sayı yüzde 97’ye yükseldi.

Paylaş

1 Yorum

Cevapla