Bir grup bilim insanı ve tasarımcılardan oluşturulan bir ekip bir araya gelerek Avustralya halkını bilgilendirmek için bir simülasyon aracı geliştirdiler. Geliştirilen araçla kendi şehirlerindeki iklim durumunun nasıl olacağını ortaya koymaya çalışan ekip çalışmalar sonunda Avustralya halkını bekleyen ürkütücü keşifler ortaya koydular.

Araştırmada yer alan Geoff Hinchliffe yayımlanan basın bülteninde önümüzdeki otuz yıllık süre içerisinde günümüz koşullarında bilinen kış mevsiminin yaşanamayacağını belirtirken bu görüş dünya genelinde gerçekleşmesi beklenen olası iklim değişikliğinin de çarpıcı sonuçlarını gözler önüne seriyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin (ANU) Sanat ve Tasarım Fakültesi ile ANU İklim Değişimi Enstitüsü’nde çalışan tasarımcıların oluşturduğu ekip, proje için faydalanılan bilgileri Avustralya’da bulunan Arazi Sahiplerine Yönelik Meteoroloji ve Bilimsel Bilgi Dairesi’nden verileri temin ettiklerini belirtmişler.

Toplanan verileri çarpıcı bir şekilde kitlelere aktarmak istediklerini belirten ekip üyeleri sonucu bir kadran düzeni etrafında renk, şekil ve boyut kullanarak, bütün bir yılın sıcaklık değerlerini tek karede gösterir biçimde yapmaya karar verdiğini belirtiyor.

Oluşturulan simülasyon aracında dört mevsimim mevcut koşullardan farklılık gösterdiğini fark eden araştırmacılar adına konuşan Hinchliffe basın bildirisinde “Her mevsimin tarihsel olarak ortalama sıcaklıklarına baktık ve bunları, yansıtılan veriler ile karşılaştırdık. Ardından ise, her yerde, sürekli veya devam eden hiçbir kış mevsimi döneminin mevcut olmadığını bulduk.” Sözleriyle gelecekte beklenen çarpıcı gelişmeyi kamuoyu ile paylaştı.

Araştırma açısından önemli bir sonuçta gelecekte Avustralyalıları, kış mevsimi yerine ilkbahar, sonbahar ve “yeni yaz” şeklinde adlandırılan daha uzun bir mevsim beklediğine inanılması.
Tahminlere göre, yeni mevsimde sıcaklık ortalaması, sürekli ve aralıksız biçimde 40 derece Celsius’un üzerinde olacak. Tüm bu süreçlerin sonunda ise önümüzdeki otuz yıllık süreçten sonra Avustralyalıları kış mevsimini yaşamanın pek olası olmadığı günler bekliyor.

Paylaş

Cevapla