Apple’ın her yıl düzenlediği ve yeni ürünlerini tanıttığı ve teknoloji çevrelerince merakla beklenen lansman bu yıl 10 Eylül 2019 Salı günü gerçekleştirdi. Geleneksel olarak şirketin genel merkezinde düzenlenen etkinlik bu yılda yine ABD’nin California eyaletinin Cupertino şehrinde yer alan genel merkezde yer alan Steve Jobs Salonu’nda gerçekleşti.

Apple lansmanda üç yeni iPhone 11 modelini, akıllı kol saati Apple Watch’ın beşinci serisini, yeni model iPad’ini, online televizyon izleme platformu Apple TV+ ve video oyun platformu Apple Arcade’i tanıttı.

Apple, akıllı telefon kategorisinde, 699 dolar fiyatında iPhone 11, 999 dolar fiyatında iPhone 11 Pro ve 1,099 dolar fiyatında iPhone 11 Pro Max’i izleyenlere tanıttı. Yeni nesil Iphone telefonlarda öne çıkan özellikleri belirtecek olursak temelde daha iyi kameralara sahip olmaları; yeni iPhone 11’lerde kameralar sayesinde geniş açı fotoğraf çekebilmek için daha iyi bir teknolojiye ve Apple’ın ‘slofie’ olarak tanımladığı yavaş çekim selfie çekme kabiliyetine yer verilerek kullanıcıların beğenisine sunuldu.

iPhone 11’de iki arka kamera yer alırken, iPhone 11 Pro’larda ise üç adet arka kamera bulunuyor. Bu kameralardan biri ana kamera görevi görürken, bir diğeri geniş açı kamera olarak çalışıyor. Telefonda yer alan üçüncü kamera ise zoom kamera olma özelliğiyle dikkatleri çekiyor. Telefonlarda yer alan bir diğer dikkat çekici temel özellik ise zamanda bu telefonların, önceki serilere ait Iphone’lara göre daha uzun şarj dayanma süresine sahip olması. Tüm bu özelliklere ek olarak Iphone 11 serisi telefonlarda 5G’ye yer verilmemiş durumda.


Netflix’den Daha Ucuz Olacak

Apple’ın etkinlğinde öne çıkan bir başka gelişme ise Netflix’e rakip olması beklenen online televizyon platformu Apple TV+’ın rakiplerinden daha ucuza bir üyelik ücretiyle piyasaya çıkması oldu.

Apple TV+ ile birlikte yine kullanıcılara sunulan video oyun platformu Apple Arcade’in aylık üyelik ücretleri bir arada faturalandırılarak, 4,99 dolar olacak. Bu ücret Netflix’ten, Disney’in piyasaya süreceği online televizyon platformu Disney+’dan ve Google’ın bulut oyun platformu Stadia’dan çok daha ucuz.

Ancak Apple TV+’ın erken aşamada rakipleri Disney ve Netflix’ten daha az yapıma sahip olması bekleniyor. Apple Arcade, 19 Eylül’de; Apple TV+ ise 1 Kasım’da 100 ülkede piyasaya çıkıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da sahne aldığı etkinlikte, yeni Apple ürünlerini alanlara bu üyeliklerin bir yıllığına ücretsiz geleceği belirtildi.

Para Piyasalarında Yeni Bir Ürün Bekleniyor

Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği Apple’ Şirketi’nin müzik, ödeme, televizyon, oyun gibi yeni alanlarda hizmet vermeye başlamasın yatırımcılarda büyük bir beklenti yaratmış durumda. Amerika’da yerel ve ulusal medya unsurlarında para piyasalarının Apple’dan yeni sektörlere yönelik heyecan verici ürünler beklediğini belirten bir yayınlar gerçekleştiriliyor.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ilk iPhone’u piyasaya sürmesinin üzerinden 13 yıl geçti. Bu süreç zarfında kullancıların beğenisini kazanmayı başaran “ısırılmış elma” arada geçen süreç sonunda dünyanın en değerli şirketi haline geldi.

Çinli teknoloji devi Huawei’nin sektöre hızlı girmesiyle birlikte Apple’ın iPhone marka telefonlarının satış rakamları 2015’te zirveye çıktıktan sonra düşüş trendine girmişti. iPhone satışları şirketin bütün satışlarının yarısından çoğunu oluşturuyor; 2018 yılının sonunda ise gelirinin yüzde 60’ını oluşturmaktaydı. 2007 yılında ilk defa piyasaya sürdüğünden beri Apple şimdiye kadar toplam 1,84 milyar adet iPhone sattı.

Paylaş

Cevapla