Antibiyotik direnci halka sağlığını olumsuz etkileyen tehditlerin başında geliyor. Antibiyotiğe dirençli bakteriler (süperbug) özellikle tarım ve çiftçilik gibi antibiyotiğin aşırı kullanıldığı alanlarda ortaya çıkıyor. Hal böyleyken güçlü enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeni ilaçlar geliştirmek de giderek güçleşiyor.

Bu durumu tersine döndürmek isteyen araştırmacılar da yaygın antibiyotiklerden farklı olarak ilaç direncine yol açmadan enfeksiyonlarla mücadele edebilmek için sentetik moleküllere yöneliyor. Dünyanın en büyük endüstriyel araştırma örgütü olan IBM Research’teki bilim adamları, kanda dolaşan ve vücuttaki her organa yayılan süperbug’lara karşı çalışan sentetik bir molekül geliştirdi. Ekip araştırma sonuçlarını Nature dergisinde yayımladı.


İsminden de anlaşılacağı gibi sentetik moleküller, laboratuvarda tasarlanmış ve geliştirilmiş polimer ve daha küçük moleküller içeren büyük kimyasallardır. Bir sentetik molekülün antibiyotik yerine kullanılabilmesi için belirli koşulları karşılaması gerekir. Sentetik molekül biyolojik olarak parçalanabilmeli ve vücuttaki diğer organları tehlikeye atmadan bakterilere etkili şekilde saldırabilmelidir.

Bağışıklık sistemi genelde koruyucu zarlarını tahrip ederek bakterilere saldırır. IBM’nin tasarladığı sentetik molekül de aynı çalışma esasına dayanıyor. Araştırmanın yazarlarından James Hedrick Popular Science’a verdiği demeçte doğuştan sahip olduğumuz bağışıklık sisteminin çalışma şeklini taklit etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Bir enfeksiyon aldığınızda, vücudunuz hemen antimikrobiyal peptidleri salgılar. Bu da bir polimer için basit bir kelimedir.

IBM araştırması, antibiyotik direnciyle mücadelede sentetik moleküllerin potansiyelini araştıran ilk araştırma değil. Bir önceki çalışma, direnç özellikleri taşıyan genlerin bakteriler arasına iletilmesini önlemek için sentetik molekülleri kullanmaya odaklanmıştı. Diğerleri ise bakterilerin patlamasına neden olan antibiyotikler olarak sentetik moleküller kullandılar. Ancak araştırmacılar bunun tehlikeli olduğunu kabul ediyorlar. Çünkü bu kan dolaşımındaki toksinlerin yayılmasına yardımcı oluyor.

Tüm bu yan etkileri en aza indirmek isteyen IBM’nin sentetik molekülü bakterileri içten dışa doğru öldürmeye çalışır.

Moleküller yüzeylerin çeşitli kısımlarına tutunmak için elektrostatik yükler kullanır ve bu şekilde bakterilere tutunur. Bu nedenle bir bakterinin içi ​​değiştiği zaman bile sentetik polimerler bunu hala tanımlayabilir.

IBM araştırmacıları sentetik molekülleri tedavi edilmesi neredeyse imkansız ilaca dirençli antibiyotiğe karşı güç kazanmış bakterilere sahip fareler üzerinde başarılı şekilde test etti. Araştırmacıların amacı sentetik molekülleri insan klinik testlerine hazır hale getirmek.

Sentetik moleküller ilaç direncinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış oldukça ilham verici bir fikir. Ancak ne yazık ki laboratuvarlarda üretilen bu tarz moleküller doğalları kadar ucuz değil. Şimdilik yapılacak en iyi şey doktor talimatlarına uymak ve sadece gerçekten ihtiyaç duyduğumuzda antibiyotikleri kullanmak.

Paylaş

Cevapla