Bir ilacın global anlamda kullanılabilir hale gelmesi için pek çok aşamadan geçip ilgili mercilerden onay alması gerekiyor. Bu mercilerin en önemlilerinden biri ise şüphesiz Amerika Gıda ve İlaç İdaresi. İlaçların yasallaşmasında büyük rol oynayan bu kurum ince eleyip sık dokumasıyla biliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde kendisinden beklenmeyecek kadar yenilikçi bir karar alarak ilk dijital hapı onayladı.

Depresyon, şizofreni, ve bipolar bozukluk gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan Abilify McCite adındaki ilaç hastaların ilaçlarını alıp almadığını kontrol edebilmek için üretildi. Ciddi takip gerektiren bu hastalıklarda ilaç takibinin oldukça önemli hatta çoğu zaman hayati olduğu yadsınmaz bir gerçek.

Hap, sindirilebilir bir sensör ile giyilebilir elektronik banttan oluşuyor. Elektronik bant akıllı telefon uygulamasıyla bağlantı kuruyor. Bu sayede de hastanın yakınları ile doktoru ilacın kullanım takibini yapabiliyor.

Dijital hap nasıl çalışıyor?

Hapın çalışma şekli oldukça basit. Hapın sahip olduğu sensör silikon, bakır ve magnezyumdan oluşuyor. Ayrıca bir kum tanesi kadar da küçük bir boyutu var. Oluştuğu malzemelerden ötürü hap mide asidi ile etkileşime girdiği an çalışmaya başlıyor. Hastanın göğsünün sol tarafına yerleştirilen elektronik bant da sensör çalışmaya başladıktan birkaç saniye sonra sinyal almaya başlıyor. Bu sayede de hapın alındığı saat ve doz gibi bilgileri Bluetooth üzerinden uygulamaya gönderiyor. Elbette yaptıkları sadece bununla sınırlı değil. Bant ayrıca hastanın uyku düzeni, attığı adım sayısı, kal atış hızı gibi bilgileri de kayıt altına alabiliyor. Bantın kullanım süresi ise 7 gün. Yani bantın tüm bilgileri düzgün şekilde kayıt altına alabilmesi için 7günde bir değiştirilmesi gerekiyor.

Elektronik bantın gönderdiği bilgilere erişim ise 4 kişiyle sınırlandırılmış. Ve hasta istediği zaman bu erişimleri iptal edebiliyor.

IMS Enstitüsünün verilerine göre Amerika her yıl yanlış ve uygusuz kullanılan ilaçlardan 200 milyar dolar zarar ediyor. Bazı uzmanlar dijital hap teknolojisinin bu soruna bir çözüm getireceğine inanıyor. Ancak bazıları ise farklı bir noktaya dikkat çekiyor ve hasta mahremiyeti konusundaki endişeleri olduğunu söylüyor.

Hasta mahremiyeti, tedavi süreci içerisindeki en önemli konulardan yalnızca biri. Özellikle ilacın tedavi ettiği hastalıklarda bu önem daha üst seviyelere çıkıyor. Uzmanların dijital hapın ilaçlarını düzenli kullanmayan hastaları cezalandırmanın yolunu açtığını düşünüyor. Harvard Tıp Okulu’ndan Ameet Sarpatwari, New York Times’a yaptığı bir açıklamada dijital hapların halk sağlığını olumlu şekilde etkilemesini beklediklerini ancak hatalı ve kötü niyetli kullanılırsa tam tersi bir durum oluşturacağını ifade etti.

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi şimdilik sadece Abilify McCite için kullanım izni vermiş olsa da ileride bu sayının artacağını söyleyebiliriz.

Paylaş

Cevapla