Türkiye uzun yıllardır birçok teknolojik üründe yaşanan yenilikçi gelişmeyi ithal ikamelerle yurt içi pazarına sunan bir sanayi yapısına sahipti. Ancak son yıllarda başlatılan atılımlar ile birlikte öncü birçok kuruluş kararlı bir biçimde yerliye dönüş hareketi başlatırken, aynı zamanda geliştirilen ürünlerin ve yürütülen projelerin çıktıları olarak alınan patentler sayesinde de ürünlerini yurt dışına ihraç etmeye başladılar.

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Borusan Otomotiv ile akademik çalışmalarına İTÜ Makine Fakültesi’nde devam eden Dr. Öğretim Üyesi Vedat Temiz İTÜNOVA TTO aracılığıyla bir araya gelirken yıllardır yurt dışından ithal edilen önemli bir ürünü Türkiye’de üretip patentleyerek ihraç edilebilir hale getirdiler.

Yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonuncunda yıllardır ithal edilen ve otomotiv sektörü için önemli bir parça olan “turbo charger”ı Türkiye’de özgün bir biçimde üretme başarısı gösteren İTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vedat Temiz akademik çalışmalarını ve gerçekleştirdiği Ar-Ge projelerini anlatmak üzere akademisyen röportajları serisine konuk oldu!

Paylaş

Cevapla