Türkiye’nin önde gelen sanayi kollarından bahsedecek olsak tekstili bu alanda ilk sıralara koyabilmemiz mümkün. Yurt dışına en çok ihraç ettiğimiz ürünler arasında yer alan tekstil mamulleri de teknolojinin yaşadığı değişimlerden payını alarak özellikle üretim sürecinde çeşitli değişikliklere ve yeniliklere maruz kalmış durumda.

Nanolif, sentetik iplik, filament endüstrisi gibi çeşitli alanlar ve başlıklara ayrışan yeni dönem çalışmalarında artık sadece hammaddeleri işleyerek mamul haline getirmek değil, üretimde kullanılan hammaddeleri üretecek ve Ar-Ge çalışmalarıyla ürün niteliğini yükseltecek teknolojik donanıma sahip olmakta oldukça elzem.

Bu kapsamda akademik çalışmalarına devam eden İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir gerçekleştirdiği üniversite sanayi iş birlikleriyle Türkiye’de tekstil makinaları üretimi, nanolif ve electrospinning alanlarına eğilmiş durumda. Türkiye’de önemli projelerin gerçekleşmesine imkân tanıyan Prof. Dr. Demir ile TEPAR ve INOVENSO firmalarıyla gerçekleştirdiği çalışmalarını ve çalışmalarına İTÜNOVA TTO’nun sağladığı katkıları konuştuk.

Paylaş

Cevapla