Tüm dünyada elektrikli otomobiller ve otonom sürüş sistemleri çok hızlı bir gelişme içerisinde. Bu alanda otomobil sektörünün devlerinin yanı sıra birçok farklı girişim ve konsorsiyum da geleceğin teknolojisinde söz sahibi olmak ve standartları belirlemek için çalışıyor.

Türkiye, geçmiş yıllarda otomotiv sektöründe üretim anlamında söz sahibi konumda olsa da artık teknoloji anlamında da ön plana çıkmak istiyor. Bu noktada en önemli konulardan biri elbette yeni teknolojiler geliştirmek için yapılacak ar-ge çalışmaları oluyor. Söz konusu yeni araştırma ve geliştirme olduğunda ise sanayi – akademi işbirlikleri kritik öneme sahip.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Dilay Çelebi, bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Özellikle uluslarası projelerde yaptığı görevlerle önemli tecrübeler elde eden Dilay Çelebi’ye bu projelerde İTÜNOVA da destekler sağladı. Dilay Çelebi’ye İTÜNOVA’nın sağladığı katkıları ve gerçekleştirdiği uluslararası projelerin detaylarını konuştuk.

Paylaş

Cevapla