Türkiye’nin şimdiye kadar kendi otomobilini ve uçağını üretememiş olması uzun zamandır tartışılan bir konudur. Teknoloji ve bilimde önemli aşamalar kat etmeyi gerektiren bu çıktılar, birçok paralel endüstriyi de birlikte büyütüyor. Fakat bu durum teknoloji ve bilimde gerekli aşamaları kat etmediğimiz anlamını taşımıyor. Bugün Türkiye’de uluslararası anlamda değerli birçok bilimsel ve teknolojik proje, akademisyenlerimiz tarafından başarıyla yürütülüyor ve gerek ana sektörler gerekse de yan sektörlerde önemli gelişmeler sağlıyor.

Daha önce bu akademisyenlerin birçoğunu İTÜNOVA TTO olarak blogumuzda konuk ettik, bundan sonra da onlara yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz ise Dr. Özge Özdemir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Özge Özdemir, bugüne kadar birçok başarılı projeye imza atmış. Özellikle havacılık sanayi ve TAI ile projeler hayata geçiren Dr. Öğretim Üyesi Özge Özdemir’in helikopter pallerinde verimliliği artırmak üzere akıllı malzeme kullanımını ön plana çıkaran projesi buna örnek olarak gösterilebilir.

Şimdilerde yine TAI ile birlikte helikopter pallerinin verimlilik testlerini yapmak için yenilikçi bir deney standı üzerine çalışan Dr. Öğretim Üyesi Özge Özdemir, tüm bu projelerde hayata geçirilen yenilikleri ve İTÜNOVA işbirliği sayesinde elde ettiği kazanımları bizlerle paylaştı.

Paylaş

Cevapla