Ham madde günümüz koşullarında teknoloji ve üretimin değişmez parçalarından biri. Gerek çevrenin korunması, gerekse de ekonomik zararların ortadan kaldırılabilmesi adına değerli malzemelerin çok dikkatli ve verimli bir biçimde kullanılması oldukça önemli.

Günümüzde birçok bilim insanı bu alanda çalışmalar yaparken hem kendi ülkelerine hem de dünyanın bilgi mirasına katkıda bulunabiliyorlar. Ülkemizde malzeme alanında bazı zengin kaynaklara sahip olsak da bazı kaynaklarda da dışa bağımlı durumdayız. Dolayısıyla elimizdeki malzemeleri geliştirmek ve ithal olarak elde edebildiğimiz malzemelerden ise maksimum verimlilikle faydalanmamız gerekiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalurji Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Profesör Dr. Hüseyin Çimenoğlu bu alanda önemli çalışmalara sahip. Özellikle dişçilik alanında kullanılan Zirkonyum ve Paslanmaz Çelik üzerine çalışmalar yapan Çimenoğlu’nun Magnezyumun özelliklerini geliştirme çalışmaları da mevcut. Bu konuda 3 patenti bulunan Çimenoğlu ile çalışmaları ve bu çalışmalara İTÜNOVA TTO’nun yaptığı katkılar üzerine konuştuk.

Paylaş

Cevapla