Dünyada teknoloji hızla gelişip hayatı kolaylaştıracak çözümler üretirken bunda elektriğin büyük bir payı var. Bugün çevremizdeki neredeyse her cihaz elektrikle çalışıyor ve yakında bunlara otomobillerimiz de eklenecek. Küresel ısınma sebebiyle karbon emisyonlarını azaltmak ve azalan petrol rezervleri yerine bir alternatif koymak isteyen insanoğlu elektriği bu alanda da merkeze koymaya başladı. 

Her ne kadar elektronik alanında teknoloji hiç olmadığı kadar gelişmiş olsa da halen bir zayıf karnı var: pil. Elektrikle çalışan taşınabilir cihazların sayısındaki artık pillere olan talep müthiş derecede artırıyor. Üstelik bu sadece adet anlamında bir talep de değil. Teknolojinin gittiği yön daha ucuz, daha hafif, daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı şarj olan piller gerektiriyor. Tüm bunların çözümü için bugün elimizdeki en iyi araç ise lityum iyon piller.

Dünyada birçok ülke ve birçok dev şirket bu konuya yatırım yaparken Türkiye’de de çalışmalar hız kazanıyor.  İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Özgül Keleş de bu alanda önde gelen isimlerden biri. Daha önce Türkiye’de bu anlamda önemli konferansların düzenlenmesine katkı sağlayan Keleş, araştırma faaliyetlerinde de etkin rol alıyor.

Prof. Dr. Özgül Keleş ile gerçekleştirdiği projeler ve İTÜNOVA’nın bu projelerdeki katkıları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Paylaş

Cevapla