İnsanoğlu yapılar inşa etmek konusundaki yeteneklerini her geçen gün geliştiriyor. Eskiden 100 metre yüksekliğindeki bir bina çok ciddi bir tasarım ve yapım süreci gerektirirken bugün artık 300 metreden fazla yüksekliğe sahip binalar kolayca inşa edilebiliyor. Üstelik 800 metreyi geçen binaları inşa etmek konusunda da pek sorun yaşamıyoruz.

Ancak yeni inşa teknikleri ne kadar gelişirse gelişsin, geçmişten gelen yapıları aynı şekilde yeniden inşa etmemiz halen imkansız. Yüz yıllar önce bin bir  güçlükle, çok uzun sürelerde inşa edilen yapılar kendine has eskime halleri, özel malzeme ve teknikleriyle yeni binalardan çok daha fazla özen ve dikkat istiyor. Dolayısıyla bu yapıları korumak, restorasyonlarını dünya çapındaki normlara göre yapabilmek çok değerli.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özlem Özçevik de bu konuda Türkiye’nin önemli çalışmalara imza atan isimlerinden biri. 17 Ağustos 1999 İstanbul depremi sonrası şehircilik üzerine önemli tecrübeler edinen Özçevik, gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini de İTÜNOVA işbirliğiyle etkiledi.

Özçevik ile İBB Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü için hayata geçirilen UNESCO’nun koruma literatürüne göre gerçekleştirilen Perşembe Pazarı restorasyonu projesini konuştuk.

Paylaş

Cevapla