İTÜ Elektrik – Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Müştak Erhan Yalçın’la danışmanı olduğu akıllı ecza dolabı projesi üzerine konuştuk.

Türkiye’de üretim alanında hem kaynakları hem de yıllardan gelen tecrübesiyle oldukça önemli bir ülke. Birçok farklı alanda dünyanın dört bir yanına ihraç edilen ürünler üretmekteyiz. Ancak bazı dikeylerde özelleşmiş ürünlerde dışa bağımlılığımız devam ediyor. Bunun çözümü ise elimizdeki bilgi birikimini kullanarak belirli sorunları – görevler için özelleşmiş, katma değerli ürünler geliştirmekten geçiyor. Günümüzde artış gösteren üniversite – sanayi işbirlikleri bu alanda birçok başarılı örneğe sahip.

İTÜ mezunu mühendisler tarafından kurulan Simex’in Prof. Dr. Müştak Erhan Yalçın ile birlikte geliştirdiği akıllı ecza dolabı Stockart da başarılı örneklerden. Ar-Ge aşaması tamamlanan proje bugün İzmir’de kurulan bir fabrikada üretime geçmiş durumda. Böylece daha önce yurt dışından temin edilmesi şart olan bir ürün türü artık Türkiye’de üretiliyor.

Yalçın’a danışman olarak yer aldığı bu projenin detaylarını, İTÜNOVA TTO’nun proje sürecine katkılarını sorduk.

Paylaş

Cevapla