Bugün tüm dünya küreselleşmeden, bilginin hızlı iletiminden bahsederken en önemli konu zaman haline geliyor. Henüz ışınlanmayı keşfedemediğimiz için fiziksel olarak uzak mesafelere ulaşmanın ve ulaştırmanın en hızlı yolu uçaklar. Dolayısıyla sadece bir noktadan bir noktaya gitmek için değil bilim ve teknolojinin gelişmesinde, insanlara ulaştırılmasında da uçakların çok kritik önemi var. 

Uçak endüstrisinde hatanın kabul edilemez olduğunu düşünürsek geliştirme yapmak oldukça yüksek sorumluluk ve maliyetler gerektiriyor. Fakat Türkiye son dönemlerde bu konuda hem yetiştirdiği akademisyen ve bilim insanlarıyla, hem de kurumlarıyla önemli işlere imza atıyor. Bu işlerden biri de Prof. Dr. Okşan Çetiner ve Yrd. Doç. Dr. Bülent Yüceil’in liderliğinde yürütülen uçak motorlarındaki basınçlı havanın farklı alanlarda kullanımına yönelik proje.

Projede yer alan havacılık firmasının gizlilik içerisinde yürüttüğü süreç sebebiyle kamuoyuna pek fazla bilgisi yansımayan bu projeyi, bir yandan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Okşan Çetiner ve Yrd. Doç. Dr. Bülent Yüceil ile konuştuk.

 

Paylaş

Cevapla