Günümüzde en önemli konuların başında veri geliyor. İnternetin, cep telefonlarının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği bu ortamda artık işimiz, paramız ve hatta sosyal hayatımız bile dijital ortama aktarılıyor ve veriye dönüşüyor. Dolayısıyla veriyi her koşul altında muhafaza etmek çok kritik ve zorlu bir iş. 

Veri kayıpları dendiğinde genellikle akla donanımsal arızalar, hack girişimleri gibi konular gelir. Fakat her şey veriye dönüşüp veri merkezleri hızla büyürken bir risk daha karşımıza çıkıyor; doğal afetler. Her yıl dünyanın dört bir yanında çeşitli doğal afetler birçok kişin evsiz kalmasına, şehirlerin milyonlarca liralık zarara uğramasına sebep oluyor. Böyle bir ortamda veri merkezlerinin de zarar görmesi, veri kayıpları yaşanması işten bile değil.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş tarafından İTÜNOVA TTO ile birlikte gerçekleştirilen bir proje bu konuda çözümün yolunu açıyor.

Özellikle sismik aktivite altında yüksek dayanıklılık göstermesi istenen proje için alışılmış prosedürlerin dışında çok kapsamlı analizler yapan ve farklı yaklaşımlar geliştiren Erkuş ve ekibi, neticede ortaya geleceğin veri merkezlerinde deprem koşullarına dayanıklılık konusunda emsal teşkil edecek bir yapı çıkardıklarını belirtiyor.

Paylaş

Cevapla