İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile İTÜ Tanıtım Günleri’nde ayak üstü bir araya geldik ve İTÜNOVA ile Ataşehir ilçesinde gerçekleştirdikleri hava kalitesi izleme ve modelleme araştırma projesine dair konuştuk.

Prof. Dr. Kadıoğlu ve ekibinin bizzat tasarladıkları mobil bir ölçüm aracıyla gerçekleştirilen araştırma projesinde, modern dünyada önemi hızla artan hava kalitesinin ölçümü, değerlendirilmesi ile birlikte, bölgede yaşayanların sosyoekonomik gelişiminin ve hayat kalitesinin arttırılmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Proje ile bölgeye yerleştirilen mobil hava kirliliği ölçüm kabini ile belirlenen veya hava kalitesi konusunda şikayet gelen mahallelerde belli süre ölçümler yapılarak, ölçüm istasyonunda ulaşım, ısınma ve sanayiden kaynaklanan ölçüme dayalı kirliliğin seviyesinin belirlenmesi ve modellenmesi sağlanıyor.

Çalışma ayrıca Ataşehir ilçesinde yaşayan insanları hava kalitesi hakkında bilgilendirmek ve alınması gereken tedbirleri paylaşarak sosyal bir etki yaratmayı da başarıyor.

Paylaş

Cevapla